Podróż w ciąży - Środki do zwalczania moli

Będąc w ciąży często zapominamy, żę i my możemy podróżować. Jeśli nie ma żadnych zastrzeżeń od lekarza, należy już tylko określić czas i miejsce naszego celu podróży.

Decydując się na podróż musimy jasno zdecydować kiedy to nastąpi. Według zaleceń lekarzy nie należy podróżować w pierwszym trymestre ciąży z uwagi na duże niebezpieczeństwo poronienia, ale również w trzecim trymestrze z uwagi na bliski finał rozwiązania i możliwy przedwczesny poród. Dobrym okresem więc, jeśli nie ma przeciwskazań jest drugi trymestr, gdyż nasze kształty jeszcze pozwalają nam na sprawne poruszanie, a  dzięki osłonie nasze dziecko jest bezpieczne.

Najlepszym środkiem lokomocyjnym w podróży jest samolon z przyczyny szybkiego przemieszczania na duże odległośći, przy małej stracie czasu. Będąc w ciąży jednak istnieje wiele przeciwskazań do tego środka komunikacyjnego. Wiele firm świadczących usługi  przewoźnice dosyć niechętnie spogląda na przyszłe mamy z uwagi realnych komplikacji podczas lotu. Wiele z firm wprowadza dodatkowe wymagania takie jak dodatkowe badania przed samym wylotem zawierające brak przeciwskazań do latania oraz często zabrania się latać kobietom w8 miesiącu ciąży, gdyż zmiany ciśnień i brak odpowiedniego sprzetu na pokładzie mogą znacząco przyczynić się do wczesnego porodu, a w konsekwencji do zagrożenia życia matki i dziecka.

W naszym kraju, zwanym Polską nie ma obostrzeń w związku z ciąża jakie są w innych krajach. Należy jednak zadbać o poinformowanie przy kupowaniu biletu, że jest się osobą ciężarną i dopytać się w informacji, czy nie bęą potrzebne dodatkowe dokumenty. Dobrym rozwiązaniem jest również poproszenie o miejsce w samolocie w miejscu skrzydeł, gdyż jest to z jednych najspokojniejszych miejsc podczs lotu w samolocie.

Podczas lotów wiele kobiet może narzekać na występujące mdłości, gdyż jest to spowodowane niskim ciśnieniem w kabinie samolotu, dlatego też jeśli jest taka możliwość powiny zjadać drobne przekąski. Cżęsto podczas długiego siedzenia możemy mieć problem z naszymi zakrzepami, które dosyć często występują u kobiet w ciąży. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest jeśli pozwalają na to warunki spacer po pokładzie lub chociażby zginać i prostować nogi w kostkach.Należy wiedzieć również, żę jeśli przechodziłyśmy zakrzepowe zapalenie żył lub cierpimy na ciężką niedokrwistość zdecydowanie powinnyśmy zrezygnować z latania.

Kolejnym wymogiem, od którego nie jesteśmy zwolnieni w samolocie to pasy bezpieczeństwa. W tym przypadku powinniśmy zapinać je na wysokości miednicy w sposób nie uciskający brzucha. Ważne też, że z przyczyn niskiej wilgotności we wnetrzu samolotu powinniśmy wypijać duże ilości wody, gdyż możęmy szybko się odwodnić. Podczas trzy godzinnego lotu powinniśmy średnio wypijać litr wody, a wprzypadkach, że podróż trwa dłużęj powinniśmy to zapotrzebowanie zwięszyć.

Przy wyborze miejsca naszej podróży powinniśmy się zastanowić, które będzie spełniać nasze wymogi, a nie zaszkodzi naszemu dziecku. Pierwszą ważną sprawą którą należy się kierować jest wybranie miejsc w których nie występuje duże ryzyko zarażeń i wymagane są szczepienia, których nie możemy wykonywać podczas ciąży. Należy też unikać wszelkiej maści zbytnio słonecznych i o wysokich temperaturach krajów. Pamiętajmy, by wybierać kraje o wysokich standardach higieny, gdyż w wielu z obecnych trendów higiena nie jest mocnym punktem, a ryzyko złąpania infekci, czy zatrucia pokarmowego może być bardzo niekorzystne dla naszego potomka.

Przy wyborze miejsca na podróż przez przyszłą mamę należy też sprawdzić poziom i dostępność placówek medycznych. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie miejsca w którym są w niedalekim sąsiedzctwie i czy nie występuje bariera językowa. Ważne by przyszła mama zabrała w podróż ze sobą dokumentację ciążową oraz zaświadczenie potwierdzające jej grupe krwi.

W podróżach ważne jest też odpowiednie zaopatrzeie się w kartę EKUZ, gdyż przyznaje prawo do opieki medycznej w krajach europejskich, ale nie zabezpiecza transportu medycznego, ani do kraju macieżystego. Dobrym rozwiązaniem więc będzie wykupienie polisy lekarskiej gwarantującej nam bezpieczne załatwianie wszelkich spraw związanych z naszym zdrowiem podczas podróży.