5 rzeczy, które powinny wejść nam w nawyk podczas ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety i jej organizmu. Przez 9 miesięcy nosi ona pod sercem maleństwo, z którym stanowi jedność. Aby ten czas upłynął im obojgu w zdrowiu i harmonii, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad i wyrobienie sobie swego rodzaju nawyku, który przez cały ten okres kobieta powinna pielęgnować.
Ćwiczenia fizyczne
Każda kobieta w ciąży powinna dużo się ruszać. Oczywiście w miarę swoich możliwości. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna, ponieważ nasz kręgosłup przez dziewięć miesięcy jest bardzo obciążony. Aby ułatwić mu codzienne funkcjonowanie, warto korzystać z basenu czy jogi. Basen niektórzy polecają, inni krytykują ze względu na możliwość złapania różnych infekcji. Jeśli jednak wybierzemy basen z ozonową wodą, nie ma żadnych obaw co do infekcji intymnych. Szkoły jogi natomiast organizują specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży, przystosowane do ich zaawansowania. Nakierowane są głównie na wzmacnianie mięśni kręgosłupa, pośladków i nóg, aby jak najbardziej zmniejszyć dolegliwości bólowe. Nie należy bać się aktywności w ciąży, bo jest ona kobietom bardzo potrzebna.
Witaminy i kwas foliowy
Ciąża to okres w którym kobieta powinna bardzo dobrze się odżywiać. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zjeść wszystkich witamin w produktach spożywczych, dlatego warto je suplementować. Ginekolog powinien zlecić specjalne badania, które wykażą których witamin brakuje w naszym organizmie. Dodatkowo, każda ciężarna powinna spożywać kwas foliowy, który jest wyjątkowo ważny w okresie rozwoju płodu. Ze względu na to, że większość ciąż jest jednak nieplanowanych, każda kobieta będąca w wieku rozrodczym powinna już suplementować kwas foliowy. Niedobór kwasu u dziecka powoduje wykształcenie się wady o nazwie cewa nerwowa. W okresie rozwoju płodu, dochodzi do zakłóceń, a płód najczęściej rodzi się z przepukliną mózgową, rozszczepem kręgosłupa lub bezmózgowiem.
Zero stresu
Stres w ciąży odczuwa nie tylko kobieta, ale przede wszystkim dziecko. Będące połączone z matką przez cały okres rozwoju, dziecko dokładnie odczuwa wszelkie bodźce nerwowe matki. Mogą one wpłynąć bardzo niekorzystnie na jego rozwój, a w najgorszej sytuacji może dojść nawet do poronienia. Najlepszy sposób na rozładowanie napięcia to słuchanie muzyki, zwłaszcza relaksacyjnej. Można ją puszczać nawet dziecku. Zdziwicie się jak bardzo je to uspokaja. Wbrew pozorom dziecko samo da Wam znać, jaka muzyka podoba mu się najbardziej. Będziecie czuć jego ruchy, które wywołane będą muzyką. Być może trafi Wam się dusza rock&rollowca.
Spanie na lewym boku
Kiedy ciąża jest już dość zaawansowana, kobiecie niewygodnie jest spać na brzuchu. Wówczas najwygodniejsza pozycja dla niej to ta na wznak. Niestety, niewiele kobiet wie, że to również nie jest dobra poza, zwłaszcza dla kręgosłupa. Duża macica, zaczyna uciskać wtedy na kręgosłup, powodując silne bóle i sztywnienie w okolicach lędźwiowych. Najlepszym rozwiązaniem jest według lekarzy spanie na lewym boku, ewentualnie na prawym.
Kąpiel tylko w letniej wodzie
Kąpiel w gorącej wodzie może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Temperatura powinna być odpowiednia, stosunkowo letnia, ale także nie zimna. Każda kobieta uwielbia wygrzewać się w ciepłej wodzie, jednak ten przywilej należy zostawić sobie na okres po porodzie. Niestety zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do krwawień, a w najgorszej sytuacji  nawet do poronienia. Uważajmy więc na wysokie temperatury, a tym bardziej nie korzystajmy z solarium, które w ciąży jest całkowicie zabronione.