Badania obowiązkowe do zrobienia w trakcie ciąży

Czas błogosławionego stanu, czyli bycia w ciąży, to bardzo trudny czas dla kobiety obdarowanej tym wielkim szczęściem. Bo ciąża spodziewana, oczekiwana i chciana to chyba największe ze szczęść, jaki może spotkać kobietę. Oczywiście, wiadomo, że zdarzają się wyjątki, które spowodowane są różnymi sytuacjami życiowymi, ale w przytłaczającej większości przypadków kobiety cieszą się z tego stanu w którym się znalazły. Chociaż oczywiście nie można nie napisać, że noszenie ciąży to nie jest ani łatwe ani pod względem fizycznym nadzwyczaj przyjemne zadanie. Dla większości kobiet jest to naprawdę spore wyzwanie, a każdy dzień uczy młodą przyszłą mamę nowych rzeczy i nowych doznań związanych ze swoim własnym ciałem. Ciąża jest to też okres związany z wieloma ograniczeniami zwłaszcza pod względem wszelakich możliwych używek. Co więcej, w ciąży trzeba też bardzo mocno uważać, aby nie nadwyrężyć swojego organizmu a przede wszystkim, żeby w żaden sposób nie zaszkodzić noszonemu w sobie dzieciątku. O tym wszystkim młode mamy dowiadują się przy okazji pierwszej wizyty u ginekologa. Wizyta ta ma z reguły miejsce zaraz po tym, jak kobieta zorientuje się, że jest w ciąży. Samego faktu bycia w ciąży zaś można się domyśleć na dwojaki sposób. Pierwszą i podstawową oznaką jest oczywiście brak miesiączki. Wobec tego po kilku bądź kilkunastu dniach od momentu, w którym powinna się pojawić można wybrać się do ginekologa albo można zrobić na własną rękę test ciążowy. Taki test można kupić w każdej aptece. Wynik pozytywny testu ciążowego oznacza, że przed kobietą jest dziewięć miesięcy poświęcenia się dla dzidziusia, którego rozwój trzeba będzie monitorować. Monitorować badaniami, różnymi na każdym etapie Waszej ciąży, ale nadzorowanymi przez lekarza prowadzącego Waszą ciąże.
Szereg badań, jakie czekają kobietę w stanie błogosławionym rozpoczynają badania morfologii już we wczesnym okresie ciąży. Badanie to należy wykonać właściwie to po pierwszej wizycie u lekarza, która potwierdza fakt bycia w ciąży. Morfologia to oczywiście podstawowe badanie krwi. Potwierdza ona ogólny stan zdrowia i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Podstawowe badanie krwi wykonuje się kilkukrotnie w czasie trwania ciąży, a każde badanie oczywiście należy konsultować z lekarzem prowadzącym ciąże. Każde badanie kontrolne u lekarza ginekologa wiąże się również z wykonywaniem badania USG, czyli urządzeniem nazywanym ultrasonografem. USG pozwala obserwować rozwój płodu a badanie w zaawansowanej ciąży daje wiele radości, kiedy widać już obraz dzieciątka, na które się tak długo przecież w trakcie trwania ciąży oczekuje. Każdy lekarz ginekolog wykonując badania nadzoruje przede wszystkim prawidłowość przebiegu ciąży.
Badania krwi to oczywiście najważniejsze z badań, ale do tego trzeba jeszcze kilka razy w trakcie ciąży zbadać mocz. Badanie moczu to nic takiego, wystarczy rano oddać go do specjalnego pojemnika kupionego w aptece i zawieźć do punktu przyjmowania materiału do badań. Ważne jest też wykonanie potem specjalistycznych badań, takich jak oznaczenie hormonów TSH tarczycowych. Badanie te pozwala potwierdzić bądź wyeliminować nadczynność bądź niedoczynność tego hormonu. Jakiekolwiek nieprawidłowości w tym zakresie lekarz może wyeliminować poprzez zastosowanie odpowiednich lekarstw.
W zasadzie powyżej opisaliśmy badania, które wykonuje się standardowo i regularnie. Badania powyższe należą do podstawowych, ale oprócz nich powinno się wykonać jeszcze wiele innych badań. Nie musicie się drogie panie martwić, że któreś z badań zostanie przez Was pominięte, ponieważ każdy lekarz prowadzący ciąże dokładnie wie, kiedy które badanie zlecić swoim pacjentkom. Na pewno do badań, które trzeba wykonać należy badanie grupy krwi rodziców, badanie na toksoplazmowe i obecność różnego rodzaju wirusów, badanie przeciwciał różyczkowych oraz badanie na wirusowe zapalenie wątroby, czyli po prostu żółtaczki.
Nieobowiązkowo ale dodatkowo można wykonać badania prenatalne, które określają, czy płód nie posiada jakichkolwiek obciążeń genetycznych, ale tych należących do kategorii bardzo poważnych. To badanie nie należy do najtańszych ale jeśli wykona się je raz dobrze jest je dla pewności powtórzyć po kilku tygodniach.
W połowie ciąży kobiety przyszłe matki powinny wykonać badanie krzywej cukrowej czyli poziomu glukozy. To badanie nie należy do najprzyjemniejszych, ponieważ koniecznie trzeba spożyć pewien okropnie mdły w smaku odczynnik. Badanie to wykonuje się z krwi i robi się to dwukrotnie, pierwszy raz na czczo a drugi po spożyciu wspomnianego odczynnika.
Okres ciąży to czas, w którym każda kobieta musi szczególnie mocno dbać o swoje zdrowie. Wysiłek fizyczny w intensywnej postaci jest zdecydowanie nie wskazany. Trzeba też koniecznie regularnie odwiedzać ginekologa, który prowadzi ciąże. W trzecim trymestrze ciąży wykonuje się już badania, które monitorują stan noszonego w brzuchu dzidziusia. KTG, czyli badanie akcji serca płodu oraz badanie częstotliwości skurczu macicy to absolutnie koniecznie badania w ostatnich tygodniach ciąży.