Badania prenatalne – sprawdzenie kondycji i zdrowia płodu

Medycyna, w dzisiejszych czasach, poszła do przodu do tego stopnia, że urządzenia do badań oraz sama wiedza na ich temat, umożliwia ocenienie stanu zdrowia dziecka jeszcze przed jego urodzeniem. Tak naprawdę to już w drugim trymestrze można spokojnie badań płód za pomocą kilku metod. Jednymi z badań płodu, najważniejszymi aczkolwiek nieobowiązkowymi, są badania prenatalne. Służą one do ocenienia płodu pod kątem zdrowia a także dziedziczenia chorób, które przenoszą się genetycznie. Dzieci nie dziedziczą chorób po swoich rodzicach ale po dalszych przodkach, nie mniej jednak to rodzice przekazują w genach choroby swoim pociechom. Co bardzo ważne, to odpowiednio wczesne wykrycie ewentualnych zagrożeń dla płodu a także odpowiednio wczesne wdrożenie leczenia.
Badania prenatalne nie umożliwiają wyleczenia wszystkich chorób, jakie można wykryć u badanego płodu ale pozwalają poznać przyszłym rodzicom dokładny stan zdrowia jeszcze nienarodzonego dziecka. Na chwilę obecną naukowcy znają około sześćdziesięciu chorób i schorzeń, między innymi tych dziedziczonych genetycznie. Część z nich można leczyć od razu, to znaczy w fazie ciąży. Przyszli rodzice właśnie dzięki badaniom prenatalnym dowiadują się, że w rozwoju dziecka mogą występować jakieś komplikacje i od razu dowiadują się również jak te komplikacje leczyć albo jaką rehabilitację wprowadzić.
Badanie prenatalne przeprowadza się za pomocą bezinwazyjnego USG, ale są również inne sposoby i metody jego wykonywania. Na pewno nie jest to przyjemne badanie, to znaczy oczekiwanie na jego wynik, ponieważ samo badanie nie jest jakoś szczególnie uciążliwe, to po prostu zwykłe badanie ultrasonografem. Badanie to jest bezwzględnie zalecane wszystkim kobietom, które ukończyły trzydziesty piąty rok życia. Warto jednakże zrobić to badanie bez względu na wiek. Na pewno nie zaszkodzi, a może bardzo pomóc.
Badanie prenatalne może wykryć i od razu pomóc w leczeniu kilku bardzo groźnych dla dziecka chorób. Jedną z nich jest mukowiscydoza, która destrukcyjnie wpływa na układ oddechowy i pokarmowy. Hemofilia i dystrofia mięśniowa to kolejne bardzo groźne dla dzieci choroby, których działanie można zminimalizować skutecznie i odpowiednio wcześnie się o nich dowiadując. Jedną z chorób, które wydają się być najbardziej bolesne jest zespół Downa, ale ta jest obecnie jedną z najlepiej rozpoznanych przez lekarzy, dzięki czemu skutecznie można podejmować walkę z nią i ją minimalizować w skutkach jeszcze w okresie ciąży.