Choroby w czasie ciąży - kliknij tutaj

Kobieta, która spodziewa się dziecka ma prawo do tego, aby czuć się gorzej. W jej ciele zachodzi wówczas naprawdę wiele zmian hormonalnych. Nie ma się co dziwić. Oprócz tego każda kobieta w czasie ciąży powinna o siebie dbać, tak aby dziecko urodziło się zdrowe. Każda choroba może mieć wpływ na zdrowie naszego potomka. To może budzić wiele emocji u przyszłej mamy.

Każda kobieta w ciąży narażona jest na naprawdę szereg dolegliwości różnego typu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wiele chorób znacznie częściej będzie występowało u kobiety w ciąży. Dlatego właśnie przyszła mama musi uważać na siebie przez całe dziewięć miesięcy. W czasie, kiedy panuje sezon na zachorowania, najlepiej w ogóle unikać przebywania w miejscach, w których można byłoby się zarazić jakimś wirusem. Lepiej nie chodzić do kina, nie jeździć autobusem. Oczywiście konieczna w ciąży jest właściwa diagnostyka. Kobieta powinna regularnie chodzić do lekarza ginekologa, by ten mógł sprawdzić czy z dzieckiem i mamą jest wszystko w porządku. Warto to robić nie tylko ze względu na spokój i obowiązek, ale także dlatego, że w czasie takich badań może okazać się, że nasze dziecko jest chore. Wówczas znacznie szybciej będzie można mu pomóc. Trzeba zrobić wszystko, aby dziewięć miesięcy ciąży było jak najbardziej szczęśliwe i zdrowe.

Kobieta w ciąży znacznie częściej będzie uskarżała się na różnego typu choroby przewodu pokarmowego. Normalną rzeczą są nudności oraz wymioty. Te najczęściej towarzyszą przyszłej mamie w pierwszym trymestrze ciąży. Oprócz tego kobiety w ciąży mogą uskarżać się na niepowściągliwe wymioty. Wszystko to wywołane jest zmianami hormonalnymi. Dodatkowo w czasie ciąży trzeba dbać szczególnie o swoje zęby. Bardzo często ciężarne skarżą się na próchnicę, zapalenie dziąseł. Kobieta w ciąży powinna martwić się także o swoje nerki i pęcherz moczowy. Jak potwierdzają specjaliści, w okresie ciąży często występuje ostre zapalenie pęcherza moczowego. Wszystko to spowodowane jest uciskiem macicy na moczowody. Do tego dochodzi jeszcze utrudniony przepływ moczu. Jeśli chodzi o objawy zapalenia pęcherza to należą do nich przede wszystkim ból w okolicy nerek, pieczenie podczas oddawania moczu. Takie dolegliwości oczywiście wymagają leczenia. Niektóre kobiety w czasie ciąży mają również problemy z układem oddechowym. Jest to czas, w którym wiele pań ma napady astmy. Pojawiają się jakieś duszności, kaszel oraz nadmierna potliwość. Wpływ na to mają zmiany hormonalne. Jeśli kobieta cierpi na astmę w ciąży to wówczas powinna być pod szczególną opieką lekarską. Wówczas może dojść bowiem do poronienia lub też do przedwczesnego porodu. W ciąży kobieta może również skarżyć się na bóle głowy oraz anemię. Ta druga choroba ma związek z tym, że w ciąży występuje u kobiety zwiększenie objętości krwi. Kobieta może czuć się przez to wszystko osłabiona oraz śpiąca. Normalne są także zawroty głowy. Aby uniknąć anemii kobieta w ciąży powinna co cztery tygodnie wykonywać badanie krwi morfologii. Leczenie będzie wymagało zastosowania odpowiedniej diety.