Ciąża, a higiena - pytania do policji

Ciąża jest ciężkim okresem, jeśli chodzi o zachowanie higieny. Powiększająca objętość wraz z rośnięciem naszego dziecka stale się powiększa, dlatego też coraz trudniej jest nam gimnastykować. Podczas ciąży zaokrąglają nam się głównie uda i brzuch oraz pośladki. Często podczas naszej ciąży dochodzi również do niekorzystnego zjawiska jakim są rozstępy. Jest to zjawisko występujący w skutek rozciągania się skóry na brzuchu, często spowodowany brakami kolagenu. Jedynym skutecznym rozwiązaniem w zahamowaniu ich występowania jest dbanie o skórę, jej częste oczyszczanie oraz ujędrnianie przy pomocy masaży lub kremów ujędrniających. Dobrym rozwiązaniem w oczyszczaniu skóry jest dodawanie do codziennej kąpieli dodatków w postaci olejków, żeli lub też soli. Wśród specyfików świetnie się sprawdza: lawenda, rozmaryn, kora dębu oraz napary z kory brzozy, które dodatkowo zmniejszają potliwość. Ważne też jest to, iż temperatura nie powinna przekraczać 36°C i trwać dłużej niż 15 min.

W ciąży należy rónież zadbać o prawidłowe nawilżenie naszej skóry, gdyż często zdaża się, że ma skłonności do przesuszania. O prawidłowe nawilżenie naszej skóry zadba bogata oferta balsamów, kremów oraz środków bogatych w elastynę, która pozwoli zapobiegać powstawaniu rozstępów. Dobrze też jest stosować dezodoranty, ze względu na łatwość użycia, przy czym pamiętać o wybieraniu nie mocno perfumowanych ponieważ mogą podrażniać skórę.

Kolejnym ważnym elementem ciała, o który muszą dbać kobiety jest ich uzębienie.Każda przyszła matka powinna myć zęby conajmniej dwa razy dziennie, a jeśli jest to możliwe po każdym posiłku. Przy wyborze pasty należy kierować się zawartością fluoru i wapnia. Są to dwa pierwiastki, które podczas ciąży szybko są wytrącane, co przedkłada się na stan zebów. Warto jest też zadbać o kontrole w gabinetach stomatologicznych przynajmiej 2 razy w roku, gdyż niestety nowe zęby nam nie odrosną i trzeba zadbać o te które mamy.

Podczas porodu często też może dochodzić do nacięć w kroczu w celu wydostania dziecka i nałożenia szwów. W tym przypadku ważne jest, by należycie zadbać o higienę tej części ciała. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku jałowe gaziki oraz wkładki. Gdy nadejdzie czas ściągniecia szwów zasady mycia się nie zmieniają i zawsze myjemy od przodu w tył. Ważne też jest by umożliwić naszemu kroczu odpowiednia cyrkulację powietrza, gdyż świeże powietrze będzie sprzyjać gojeniu się ran.