Ciąża dojrzałej kobiety

Ciąża w dojrzałym wieku to często wielka niespodzianka, ale zdarza się także, że jest to świadoma decyzja kobiety. Ma ustabilizowaną sytuację zawodową, stałego partnera, a zegar biologiczny zaczyna dawać znaki, że to już ostatni moment na urodzenie dziecka. Na późne macierzyństwo decyduje się coraz więcej kobiet, które z różnych względów, zwykle osobistych lub życiowych obawiały się zmian, jakie niewątpliwie zachodzą po pojawieniu się na świecie dziecka. Jest w tym wiele prawdy, maluch potrafi przewrócić do góry nogami uregulowany tryb życia kobiety. Wymaga troskliwej opieki praktycznie przez całą dobę, szczególnie w pierwszym okresie życia. Późna ciąża jest także znacznie większym obciążeniem dla organizmu dojrzałej kobiety, niż ta za młodu. Znacznie częściej podczas jej trwania pojawiają się nieprawidłowości, a jej utrzymanie również może przysporzyć problemów. Niejednokrotnie zaawansowany wiek matki może również niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu, a nawet być jednym z powodów wad genetycznych czy rozwojowych występujących u dziecka. Czy zatem kobieta dojrzała powinna decydować się na urodzenie pierwszego dziecka po 40 roku życia? Oczywiście, nie ma ku temu przeciwskazań, niemniej musi być ostrożniejsza w tym czasie i od samego początku ciąży być pod opieką lekarską.

Ze względu na dojrzały wiek matki i ryzyko z tym związanych wad rozwojowych u dziecka, wskazane jest wykonanie badań prenatalnych. Zazwyczaj wykonuje się wpierw badania nieinwazyjne, USG czy test potrójny. Są to proste badania biochemiczne wykonywane z krwi obwodowej, mające na celu wykrycie nieprawidłowości. Za ich pomocą jest możliwe wykrycie niektórych wad rozwojowych, a przede wszystkim genetycznych płodu. Jeśli wyniki wykazują znaczne odchylenia od normy, lekarz prowadzący ciążę powinien skierować ciężarna na dalszą diagnostykę. Może się okazać konieczne wykonanie amniopunkcji, czyli biopsji kosmówki. Badanie to diagnozuje przede wszystkim zespół Downa, ale też inne wady płodu. Wykonuje się je poprzez powłoki brzuszne lub przez pochwę. Jest to niestety badanie inwazyjne, które choć w niewielkim stopniu, to jednak może wpłynąć na wystąpienie nieoczekiwanych powikłań w postaci wycieku płynu owodniowego, niewielkiego krwawienia, a także przyczynić się do samoistnego poronienia. Z tego powodu powinno być wykonywane wyłącznie przy wyraźnych wskazaniach. Niestety im starsza matka, tym większe jest ryzyko urodzenia dziecka obciążonego wadami, ale oczywiście nie jest to regułą. Wiele dojrzałych matek rodzi zdrowe dzieci, choć nie da się ukryć, że ciąża jest większym dla nich obciążeniem.

Ciąża dojrzałej kobiety ma znaczący wpływ na jej organizm, który nie cechuje się już taką kondycją i wydolnością jak u młodej dziewczyny. Znacznie bardziej obciążony jest układ krwionośny i serce. Często też występują choroby współistniejące takie jak cukrzyca czy nadciśnienie, mogące wpływać na jakość ciąży. Dlatego nie warto odkładać decyzji o macierzyństwie do ostatniej chwili bo mimo wszystko młody organizm łatwiej znosi trudy ciąży i wychowania dziecka.