Ciąża i poród – jak się przygotować

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Planowanie macierzyństwa musi wiązać się z poznaniem związanych z tym zagadnień, warto wiedzieć, czego w czasie ciąży należy unikać, co zaś jest wskazane. Dotyczy to nie tylko diety, ale również stylu życia, podejścia do uprawniania sportu. Konieczne jest też zapoznanie się z tym, jakich leków kobieta w ciąży nie może przyjmować, by nie zaszkodzić sobie i dziecku. Bardzo ważny pod tym względem są pierwsze miesiące ciąży.

Niestety często kobieta w tym czasie jest jeszcze nieświadoma swojego błogosławionego stanu. Dlatego przebieg ciąży może być w dużej mierze uzależniony od świadomego i odpowiedzialnego podejścia, już na tym pierwszym często najważniejszym etapie. To, jak w tym czasie kobieta się odżywia, czy jest świadoma tego, ze musi unikać niektórych leków, przebywania w zadymionych pomieszczeniach, pracy w szkodliwych warunkach, picia alkoholu- może determinować przebieg całej ciąży, jak i wpływać na bezpieczeństwo i zdrowie dziecka. Niestety czasem zdarza się, że przez pierwsze dwa a nawet trzy miesiące kobieta nie wie, że to stan błogosławiony. Tak więc może nawet nieświadomie zaszkodzić swojemu dziecku. Dlatego tak ważne jest, by ciąża była zaplanowana, by była wydarzeniem oczekiwanym i pożądanym, by można było dobrze się przygotować do tego wyjątkowego czasu w życiu kobiety, jak i jej rodziny.

Szczególnie ważne jest, by ciąża i macierzyństwo były przeżywane wspólnie. Ważne jest wsparcie i zaangażowanie – przede wszystkim partnera, ale też całej rodziny. Jeśli już to jest kolejna ciąża, na pewno podejście jest inne. Jednak zawsze ten czas, niezależnie od tego, czy to pierwsza czy też kolejna ciąża, musi być odpowiednio celebrowany. W końcu ciąża i poród to są wyjątkowe chwile. Na pewno mogą być trudne, stwarzać problemy i zagrożenia, ale też być powodem do szczęścia i radości. Dlatego tak ważne jest wspólne przygotowanie się do szczęśliwego rozwiązania. Kobieta musi być w tym czasie traktowana w szczególny sposób, musi mieć poczucie, ze jej błogosławiony stan jest akceptowany przez partnera i cieszy się on razem z nią. To pozwala na pozytywne nastawienie się do ciąży wiążących się z nią konsekwencji.

Warto więc zadbać o to, by móc wspólnie, radośnie przeżywać te szczególne chwile w życiu każdej rodziny. Przebieg ciąży może być różny. Na ogół oczywiście wszystko przebiega prawidłowo, kobieta nie musi rezygnować z pracy zawodowej, chyba, że w miejscu pracy panują niesprzyjające warunki, które mogłyby negatywnie wpływać na przebieg ciąży. Dla wielu kobiet jednak bardzo ważne jest, by w tym czasie móc kontynuować karierę zawodową. Jest to możliwe jednak tylko w przypadku, gdy praca nie wiąże się z nadmierną aktywnością fizyczną, koniecznością przenoszenia ciężkich rzeczy, przebywaniem w zanieczyszczonym środowisku. Także czynniki stresowe panujące w miejscu pracy mogą źle wpływać na przebieg ciąży, a trzeba pamiętać o tym, że w tym czasie najważniejsze jest zadbanie o zdrowie swoje, jak i mającego się narodzić dziecka.