Ciąża pod kontrolą, czyli konieczne badania i możliwe problemy zdrowotne

Gdy tylko zaczniesz podejrzewać ciążę i zrobisz pierwszy test, powinnaś od razu udać się do lekarza. Wybierz takiego, któremu będziesz mogła zaufać. Nie warto narażać się na dodatkowy stres. Pierwsze USG można wykonać około 6 tygodnia po zapłodnieniu (8 tygodnia ciąży) – pozwoli ono dokładnie ustalić wiek płodu.

Ciąża wiąże się z koniecznością wykonania wielu badań – ze względu zarówno na zdrowie matki, jak i dziecka. Po pierwsze należy wykonać morfologię krwi. To podstawowe badanie pozwala na szybkie wykrycie i zapobiegnięcie wielu chorobom. Morfologia umożliwia ustalenie liczby czerwonych i białych krwinek, a tym samym wykluczenie na przykład anemii. Jest ona zjawiskiem częstym, dotyczy bowiem około 40% ciężarnych. Najczęściej związana jest z utratą żelaza lub niedoborem kwasu foliowego. Warto poradzić się lekarza, czy w naszym wypadku należy zadbać o wcześniejsze dostarczenie tych pierwiastków organizmowi – najlepiej przez właściwą dietę. Jak rozpoznać anemię? To proste! Związana ona jest – przynajmniej we wstępnej fazie – z następującymi objawami:

  • zmęczenie i osłabienie;

  • słaba koncentracja;

  • zawroty głowy i bóle głowy;

  • słabsza kondycja włosów i paznokci.

Ponieważ anemia (jeśli się rozwinie) może doprowadzić do zaburzeń w rozwoju płodu, a w trzecim trymestrze może być przyczyną porodu przed terminem – należy na nią bardzo uważać. Dlatego też kobieta powinna być wyczulona na wczesne jej objawy, by nie doprowadzić do narażenia ciąży.

Kobieta w ciąży powinna także, poza morfologią krwi przebyć następujące podstawowe badania:

  • badanie moczu;

  • badanie ciśnienia krwi;

  • badanie krwi pod kątem poziomu glukozy, grupy krwi i przeciwciał;

  • badanie poziomu progesteronu.

Badanie ciśnienia krwi wykonuje się podczas wizyty u ginekologa. To standardowe badanie, które powinno być powtarzane przy każdej wizycie ciężarnej kobiety u swojego lekarza. Wśród badań powinno się pojawić badanie glukozy, które ma potwierdzić bądź zaprzeczyć występowaniu u kobiety cukrzycy. Jest ona groźną chorobą dla rozwijającego się dziecka, a często uaktywnia się dopiero podczas ciąży. To, że ktoś dotychczas nie miał problemów z cukrem lub ich po prostu nie zauważył, nie oznacza, że cukrzyca mu nie grozi. Cukrzyca dotyka około 10% kobiet w ciąży i zazwyczaj ustępuje po porodzie. Jej objawy łatwo uznać za zwykłe objawy samej ciąży, dlatego tym bardziej warto zadbać o profilaktyczne badania.

Kolejnymi koniecznymi badaniami jest sprawdzenie grupy krwi oraz badania na przeciwciała. Wiedza o grupie krwi i oznaczenie czynnika Rh jest istotne, ponieważ w wypadku niezgodności tych czynników u rodziców, u dziecka może dojść do tzw. konfliktu serologicznego. Problem pojawia się rzadko, ale jest on niestety groźny dla płodu.

Wśród podstawowych badań krwi powinny się również pojawić te na przeciwciała toksoplazmozy, która jest niegroźna poza okresem ciąży oraz przeciw wirusowi cytomegalii. To również wirus, który nie zagraża matce, ale może zaszkodzić dziecku. Szczegółowych informacji na temat tych badań udzieli Ci na pewno Twój lekarz.