Ciąża w pełnym słońcu

Sezon letni pełną parą, na termometrze miarka wskazuje ponad 30 stopni, a ciąża nie najlepiej wpływa na samopoczucie podczas upałów. Same ciążowe dolegliwości potrafią wykończyć, a co dopiero w upale. Jak przetrwać upalne lato w ciąży? Oto kilka wskazówek.
Przede wszystkim, credo każdej kobiety w ciąży, bez względu na porę roku powinno brzmieć: odpoczywaj jak najczęściej. I jeszcze więcej. Odpoczynek, relaks, drzemka. W ciąży potrzebujemy go bardziej niż kiedykolwiek, bo nasze ciało obciążone jest dodatkowym ciężarem. I choć ten słodki ciężar rośnie w macicy, całe ciało jest obciążone – cierpią mięśnie grzbietowe i kręgosłup, obolałe są stopy, pościskane narządy wewnętrzne. Odpoczywamy przede wszystkim dla naszego ciała (co nie znaczy, że ruch jest zabroniony). W upale, spływający makijaż i pocenie się, bardziej jednak wpływa na nasze samopoczucie i potęguje huśtawkę humorów. Na to jednak nie ma sprawdzonej, ogólnej rady. Niemniej jednak, w upale należy spożywać więcej napojów niż zazwyczaj. Szacunkowo powinnyśmy dostarczyć organizmowi około trzech litrów wody mineralnej lub innych napojów. Pijemy zdrowe rzeczy, bogate w witaminy – a więc soki, owocowe i warzywne, oczywiście także i wodę mineralną. Pijemy napoje chłodne, ale nie zimne – wszystko małymi łykami i z umiarem. Szerokim łukiem omijamy za to kawę i napoje zawierające kofeinę – obciążają przewód pokarmowy, odwadniają organizm i działają moczopędnie. Ważna jest także lekka, bogata w składniki odżywcze dieta. Letnią dietę warto zbudować na owocach i warzywach, rybach, zupach. Warto spożywać dużo nabiału, a więc ryba, chude mięso, nabiał (wskazane są jogurty, kefiry).
Nabiał jest stosunkowo ważnym składnikiem letniej, ciążowej diety. Posiada duże ilości białka, a jego ilość w organizmie zapobiega obrzękom stóp – najdokuczliwszej dolegliwości letniej. Cenną radą okaże się z pewnością wypoczywanie z nogami w górze. Istotne jest także komfortowe obuwie – powinno być lekkie, odciążające stopę lub amortyzujące i przewiewne. Warto zainwestować także w żele chłodzące do stóp, które dadzą ulgę w krytycznej chwili.
Na słońcu trzeba uważać cały czas. Jak odpoczynek na zewnątrz, koniecznie w cieniu. Zbyt wysoka temperatura może być niebezpieczna – należy uważać na omdlenia, mogą pojawiać się skurcze macicy. Koniecznie, należy unikać wizyt w saunie (z tych samych powodów). Na spacer przydadzą się przewiewne ubrania najlepiej z naturalnych tkanin, no i oczywiście, ochrona głowy. Mimo to, przebywanie na zewnątrz, na świeżym powietrzu jest jak najbardziej wskazane – im więcej, tym lepiej. O ile oczywiście chronimy się przed promieniami słonecznymi i dbamy o skórę.
W przypadku, gdy podczas upału mdlejemy, puchną nie tylko stopy, mamy obrzęki i inne niepokojące objawy, powinnyśmy się niezwłocznie zgłosić do lekarza. Podobnie jak w przypadku podwyższonego ciśnienia i drobnych przeziębień. Kobieta w ciąży ma obniżoną odporność, a każda infekcja może prowadzić do niepokojących powikłań, których lepiej uniknąć.