Cukrzyca ciążowa

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Przez 9 miesięcy nosi ona pod sercem swoje nienarodzone dziecko, przygotowując się na jego przyjście na świat. W jej organizmie dochodzi do kompletnej rewolucji. Hormony szaleją, przyczyniając się do mniej lub bardziej widocznych zmian w ciele kobiety. Nie tylko mogą się pojawiać huśtawki nastoju, niespodziewane nudności czy też omdlenie. Zdarza się, że ciąża może znacząco wpływać na pojawienie się niektórych schorzeń, które przed ciążą nie były zdiagnozowane.
Cukrzyca ciążowa to jedno ze schorzeń, które ma ścisły związek z samą ciążą. Pojawia się nagle i zwykle zwiastuje ją podniesiony poziom glukozy we krwi wykryty podczas rutynowych badań kontrolnych. Jest to niestety sygnał, że albo mamy do czynienie z cukrzycą typu 2, na którą już chorowała ciężarna, lecz nie była ona zdiagnozowana lub jest to typowa cukrzyca ciążowa. Zwykle o jej pojawieniu świadczą wyłącznie wyniki badań, sama kobieta praktycznie nie ma żadnych niepokojących objawów, które mogłyby wskazywać na jakieś nieprawidłowości. Niestety pomimo ich braku, konieczne jest wdrożenie odpowiednich działań. Lekarz na podstawie podwyższonej zawartości glukozy we krwi, powinien skierować ciężarną na dodatkową diagnostykę. Zwykle wykonuje się test na tolerancję glukozy, tak zwaną krzywą cukrową. Po doustnym podaniu roztworu glukozy, po dwóch godzinach od jej spożycia wykonuje się badanie krwi pobranej z żyły, które ma dać ostateczną odpowiedź co do dalszego postepowania. Jeśli badanie wykaże nieprawidłowości, konieczna będzie wizyta ciężarnej kobiety u diabetologa.
Leczenie cukrzycy ciążowej opiera się w dużej mierze na stosowaniu odpowiedniej diety. Oczywiście nie opiera się ona na tych samych ustaleniach co tradycyjna dieta cukrzyka. Organizm przyszłej matki potrzebuje większej ilości kalorii i składników niezbędnych dla właściwego rozwoju płodu. Zwykle musi zawierać także większą ilość białka. W ustaleniu prawidłowego jadłospisu pomoże dietetyk. Jego cenne wskazówki pomogą ustalić właściwą ilość kalorii i pokarmy, które powinny pojawić się w diecie, a z których należy bezwzględnie zrezygnować. Ważne jest także, aby ciężarna kobieta zaopatrzyła się w glukometr, za pomocą którego będzie mogła samodzielnie mierzyć wartości glukozy i szybko reagować, kiedy będą nieprawidłowe. To wyjątkowo proste w obsłudze urządzenie pozwoli precyzyjnie zmierzyć poziom glukozy we krwi.
Nie podjęcie żadnych działań w związku z podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, może skutkować poważnymi powikłaniami dotyczącymi zarówno kobiety, jak i jej dziecka. Może dojść do makrosomii płodu. W jej wyniku dochodzi do nadmiernego wzrostu płodu, co może skutkować powikłaniami okołoporodowymi. Już po porodzie może także dojść do groźnego dla dziecka niedocukrzenia. Szczególnie narażone są komórki nerwowe, które mogą zostać bezpowrotnie uszkodzone na skutek braku odpowiedniej ilości glukozy.
Na szczęście większość ciąż przebiega prawidłowo, a dzieci rodzą się zdrowe i silne. Wystarcz żeby przyszła mama odpowiednio dbała o siebie i zgłaszała się na rutynowe badania kontrolne.