Ćwiczenia fizyczne w ciąży

Ciąża to nie choroba, dlatego każda kobieta powinna w stanie błogosławionym być aktywną. To wszystko ze względu na mięśnie kręgosłupa, które ze względu zmieniony ciężar ciała, są bardziej obciążone. U kobiet w ciąży znacznie częściej istnieje prawdopodobieństwo bólów kręgosłupa, ale niewskazany jest brak aktywności, który jeszcze bardziej osłabia wszystkie partie mięśniowe kręgosłupa. Istnieje wiele zajęć, zarówno indywidualnych jak i grupowych, przeznaczonych specjalnie dla pań spodziewających się dziecka.
Joga dla kobiet w ciąży
Wiele szkół jogi prowadzi specjalne zajęcia przygotowane właśnie pod kątem kobiet będących w ciąży. Instruktorzy przygotowują wszystkie ćwiczenia w taki sposób, aby nie sprawiały kobietom trudności, a jednocześnie pomagały wzmocnić partie mięśni, które są osłabione. Ćwiczenia pomogą kobietom poprawić ogólny stan organizmu, wzmocnią ich kręgosłupy, a także ogólny stan psychiczny. Joga ma niezwykłe funkcje relaksacyjne i odprężające. Pozwala na nowo odkryć siebie i swój umysł. Wycisza i relaksuje. Kobiety w ciąży bardzo często poddane są wielu stresom, ponieważ często martwią się o maleństwo, które noszą w swoim łonie. Nie można dostarczać im dodatkowych zmartwień, ponieważ ma to negatywny wpływ zarówno na matkę jak i dziecko. Joga to idealne rozwiązanie dla zestresowanych ciężarnych.
Pływanie
Woda to środowisko, które jak żadne inne nie wpływa tak pozytywnie na kręgosłup człowieka. Odciąża mięśnie i pozwala im pracować bez obciążania stawów i kręgosłupa. Kobiety w ciąży powinny pływać zwłaszcza na plecach, ponieważ to one są najbardziej przeciążone podczas całej ciąży. W wodzie nie należy się spieszyć, ani specjalnie męczyć. Pływanie powinno być miarowe, tak aby ciężarna czuła aktywność fizyczną, jednak nie nadmierną. Należy pamiętać, że dbać trzeba nie tylko o swoje ciało, ale także o maleństwo, które matka nosi pod sercem. Zbyt duży wysiłek fizyczny może być niekorzystny dla dziecka.
Aqua-aerobic dla kobiet w ciąży
To zestaw specjalnie przygotowanych ćwiczeń dla kobiet w ciąży, które odbywają się w wodzie. Baseny specjalnie przystosowane do tych zajęć są niewielkie, zawsze takie aby kobieta miała grunt pod nogami. Ćwiczenia przypominają fitness, jednak wykonuje się je znacznie lżej, ze względu na środowisko wodne. Dodatkową zaletą takiego treningu jest fakt, że ciężarna nie odczuwa nadmiernego zmęczenia. Następnego dnia mogą wystąpić jedynie lekkie zakwasy, jednak woda odciąża wszystkie mięśnie, a mimo to pozwala je wzmacniać i rzeźbić.
Spacery
To obowiązkowa aktywność fizyczna, którą kobiet powinna wykonywać każdego nią. Nie tylko dostarczamy organizmowi i maleństwu tlenu, który poprawia nasze samopoczucie, układ krwionośny i odpornościowy, ale również ruszamy się. Kobieta w ciąży nie powinna cały dzień siedzieć w domu, ponieważ zaczną zanikać jej mięśnie. Musi utrzymywać aktywność podobną do tej sprzed stanu błogosławionego, jednak z ostrożnością. Nie powinna dźwigać ani szybko biegać.
Jak wybrać aktywność fizyczną?
Przede wszystkim warto skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą, który ma doświadczenie w prowadzeniu kobiet w ciąży. Jeśli nie będą oni widzieli przeciwwskazań do wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń, można śmiało korzystać z powyższych propozycji. Istnieją jednak sytuacje w których pewnych czynności kobieta wykonywać nie powinna. Wówczas można dobrać odpowiednie ćwiczenia, które zwiększą aktywność, jednak nie będą obciążające dla organizmu i dziecka, które rozwija się w łonie matki.
Co powoduje brak ruchu podczas ciąży?
Przede wszystkim istnieje dużo większe prawdopodobieństwo bólów kręgosłupa, dyskopatii i innych przeciążeń. Kobieta, która przez cały okres ciąży leży, może doprowadzić u siebie do procesu zanikania mięśni. Wówczas każdy krok będzie sprawiał jej ból, nie będzie w stanie przejść dłuższego odcinka drogi, a po porodzie nawet potrzymać swojego dziecka. Jest to argument, który najbardziej dociera do wszystkich przyszłych mam, które tak bardzo czekają na pierwszy kontakt z maluszkiem, którego noszą pod sercem.