Czego nie wolno w ciąży – mity - Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i dziecka dzięki rolecie zaciemniającej chroniącej przed promieniowaniem słonecznym -> https://minirolety.pl/roleta-scienna-zaciemniajaca-silver/

Kobieta, która właśnie spodziewa się dziecka z pewnością na każdym kroku słyszy szereg rad dotyczących tego, czego pod żadnym pozorem nie wolno jej robić. Spróbujemy przedstawić najbardziej znane zakazany i nakazy dla ciężarnych.

 Farbowanie włosów

Niejedna przyszła mama chciałaby zmienić kolor włosów. Tymczasem nie decydują się na to w obawie, że farba może zaszkodzić dziecku. Okazuje się jednak, że nie ma na to najmniejszych dowodów. Farba wnika jedynie w strukturę włosa, ale nie przedostaje się przez skórę. Jeżeli jednak ciężarna jest wyjątkowo ostrożna, powinna poczekać z farbowaniem aż wejdzie w drugi trymestr. Wszystkie najbardziej istotne dla dziecka organy są już wtedy ukształtowane.

 Farby używane do malowania włosów zawierają najczęściej amoniak. Ciężarna powinna więc albo szukać takich, które w składzie nie posiadają tego szkodliwego składnika, albo uważać na to, aby nie wdychać oparów – wystarczy po prostu otworzyć okno.

 Stosowanie płynów do higieny intymnej

Jakiś czas temu pojawiły się głosy, że płyny do higieny intymnej stosowane w okresie ciąży uwrażliwiają śluzówkę i zwiększają ryzyko infekcji. W poglądach tych nie ma jednak ani krzyny prawdy. Kosmetyki tworzone z myślą o myciu miejsc intymnych zawierają wyciągi z rumianku, nagietka czy kory dębu. Nie tylko dokładnie myją, ale również nawilżają śluzówkę, która w czasie ciąży jest niezwykle wrażliwa. Ich stosowanie powinno więc być obowiązkiem każdej przyszłej mamy.

 Nie baw się z psem

Czysty i wypielęgnowany pies nie stanowi dla ciężarnej żadnego zagrożenia. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby po skończonej zabawie dokładnie umyć ręce. Warto natomiast unikać bezpańskich zwierząt, które rzeczywiście mogą przenosić różnorodne choroby.

 Unikaj basenu, bo zwiększa ryzyko infekcji

Basen to miejsce, w którym rzeczywiście można zarazić się infekcją. Trzeba jednak pamiętać, że w czasie ciąży jest szczególnie wskazany. Dba o dobrą kondycję przyszłej mamy, masuje zbolałe mięśnie i odciąża kręgosłup. Rozwiązaniem jest wybieranie tych placówek, które dysponują tak zwaną ozonowaną wodą.

 Kolczyk w pępku

Panie noszące kolczyk w pępku muszą wyjąć go około czwartego miesiąca, a więc zanim brzuch zacznie intensywnie rosnąć. Lepiej jednak nie robić tego samodzielnie. Taki zabieg powinien przeprowadzić lekarz. Istotne jest zachowanie sterylnych warunków, które minimalizują ryzyko infekcji. Trzeba bowiem pamiętać, że w okresie ciąży każda, nawet najmniej poważna choroba może urosnąć do wielkiego problemu. Stan błogosławiony ogranicza możliwości podawania leków i stosowanych metod leczenia. Jeżeli infekcja będzie silna, matka może stanąć przed koniecznością wyboru: jej życie lub życie jej dziecka.

 Nigdy nie zapominaj pasów w aucie

Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych mitów. Zapięte pasy nie zagrażają dziecku, a jednocześnie chronią nie tylko mamę, ale również maleństwo w momencie, kiedy dojdzie do wypadku. Warto jednak pamiętać, że polskie prawa pozwala na niezapinanie pasów przez kobiety w widocznej ciąży.