Czego powinna unikać przyszła mama

1372512_pregnancy_close-upCiąża to z całą pewnością niezwykły czas w życiu każdej kobiety. Przyszła mama powinna o siebie dbać w sposób wyjątkowy – wszystko co robi wpływa bowiem nie tylko na nią, ale również na rozwijające się w jej łonie dziecko. Krótko omówimy to, czego kobiecie przy nadziei robić nie wolno albo co jest przynajmniej zakazane w jej przypadku.

Gorąca i długa kąpiel
Sama kąpiel w wannie nie zaszkodzi ani mamie, ani dziecku. Ale kiedy woda jest zbyt gorąca, może sprawić, że naczynia krwionośne mocno się rozszerzą. A to stanowi już bezpośrednie ryzyko poronienia. Zbyt długa kąpiel może natomiast skończyć się zasłabnięciem, które stanowi groźne ryzyko niedotlenienia płodu.

Spanie na wznak
Pozycję taką wybiera wiele przyszłych mam. Wydaje się ona być bowiem naprawdę wygodna. Tymczasem okazuje się, że taka pozycja sprawia, że macica bardzo silnie uciska na kręgosłup, co z kolei wywołuje silne bóle kręgosłupa i problemy z trawieniem. Może również prowadzić do powstawania hemoroidów – niegroźnej, ale bardzo uciążliwej, i zarazem wstydliwej dolegliwości.

Solarium
Korzystanie z solarium w czasie ciąży jest absolutnie zakazane. Co więcej, przyszłe mamy w ogóle nie powinny się opalać. Bardzo ważne jest, aby wychodząc na słońce, używać kremów z wysokim filtrem. Silne ogrzewanie organizmu prowadzi bowiem do jego poważnego osłabienia, a to w ciąży może stać się dużym problemem.

Noszenie ciężkich rzeczy
Z całą pewnością przyszła mama nie powinna dźwigać. Zbyt duży wysiłek fizyczny może powodować bóle pleców, stawów i ogólne złe samopoczucie. Zwiększa również istotnie ryzyko poronienia.

Uprawianie ogródka i przesadzanie kwiatów bez rękawiczek
Ziemia, nawet ta ze sklepu ogrodniczego, to siedlisko wielu groźnych bakterii. Znajdować może się w niej między innymi toksoplazmoza, która dla płodu stanowi poważne zagrożenie.

Alkohol i inne używki
Każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna sobie uświadomić, że nawet niewielka dawka alkoholu jest szkodliwa dla rozwijającego się w jej łonie dziecka. Alkohol pity w ciąży prowadzić może do poważnych uszkodzeń płodu, na czele z tak zwanym zespołem FAS. Podobnie jest w przypadku narkotyków. Nikotyna wpływa istotnie na wagę urodzeniową dziecka. Oddziałuje również na jego układ nerwowy oraz oddechowy.

Buty na wysokim obcasie
Buty na wysokim obcasie nie powinny być noszone przez kobiety w ciąży. Sprawiają one, że środek równowagi zostanie przesunięty, a kręgosłup jest istotnie obciążony. Te magiczne dziewięć miesięcy lepiej przechodzić w wygodnym obuwiu sportowym, które korzystnie wpłynie na samopoczucie przyszłej mamy.

Stres
Stres jest w ciąży tak samo groźny, jak stosowanie używek. Długotrwałe pozostawanie pod wpływem stresu przez kobietę ciężarną może prowadzić do stanu tak zwanej klęski ekologicznej w łonie. Jest to stan, w którym do dziecka nie docierają żadne niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju substancje odżywcze. Rozwój zostaje więc zahamowany. Pojawia się ogromne ryzyko poronienia lub urodzenia dziecka dotkniętego poważnymi wadami rozwojowymi.