Upaly w zaawansowanej ciazy – czy przegrzanie może szkodzić - Serwis klimatyzacji w Poznaniu

Na temat klimatyzacji krążą podzielone zdania. W zasadzie wyodrębnić można tyle samo jej zwolenników co i przeciwników. A jest to w dużym stopniu spowodowane krążącymi opiniami związanymi z tym produktem. Trudno jednak zaprzeczyć temu, że bez klimatyzacji trudno byłoby wytrzymać w zamkniętym budynku lub w samochodzie podczas gorących i bezwietrznych dni. Klimatyzator służy więc przede wszystkim naszej wygodzie i psychicznemu komfortowi. Warto więc rozprawić się z krążącymi na jej temat mitami, by nie rezygnować niepotrzebnie z uruchamiania klimatyzacji podczas jazdy samochodem i by nie unikać przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu w niekoniecznie słusznej obawie o swoje zdrowie.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że rola klimatyzatora nie ogranicza się jedynie do obniżania temperatury w pomieszczeniu. Jego zadaniem jest również regulacja odpowiedniej wilgotności powietrza, a także jego czystości. Ma to duże znaczenie właśnie dla naszego zdrowia, a w takich pomieszczeniach jak sala operacyjna, wydaje się wręcz czymś niezbędnym. Ważne jest jedynie to, by wybrać urządzenie klimatyzujące sprawdzonej i renomowanej firmy – nie bez powodu dużą popularnością cieszą się klimatyzatory Daikin – a ponadto należy regularnie kontrolować stan klimatyzatora i poddawać go odpowiednim zabiegom czyszczącym i konserwującym. Wtedy będziemy mieć pewność, że stosowana klimatyzacja spełnia wszelkie niezbędne normy jakościowe.

Podstawową obiekcją wymienianą przez przeciwników klimatyzacji jest fakt, iż rzekomo powoduje ona przeziębienia wśród osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach. A jaka jest prawda? Owszem, klimatyzacja może doprowadzić do przeziębienia, ale tylko wtedy, gdy korzysta się z niej nieumiejętnie. Temperatura, do jakiej ma prowadzić klimatyzator, musi być odpowiednio dostosowana do aktualnej temperatury powietrza panującej na dworze. Prawda jest taka, że zagrożenie przeziębieniem ze strony klimatyzatora jest takie same, jak w przypadku korzystania z pokojowego wentylatora.

Kolejnym często pojawiającym się kontrargumentem dla instalowania klimatyzacji jest teoria, iż przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu sprzyja takiej chorobie, jak legionelloza. Jest to poważna odmiana zapalenia płuc wywoływana przez bakterię legionella. Jest ona na tyle groźna, że może doprowadzić do śmierci. Choroba ta została powiązana z klimatyzacją na skutek pewnego zdarzenia, które miało miejsce niemal 40 lat temu w jednym z filadelfijskich hotelów. Tam też bakterie legionella rozmnożyły się w przewodach klimatyzacyjnych, doprowadzając do śmierci aż 34 osób. Nie należy jednak z tego powodu panicznie unikać klimatyzatorów. Prawda jest taka, że te groźne bakterie mogą rozwinąć się nawet w słuchawce prysznicowej. Aby uchronić się przed nimi, wystarczy odkażać regularnie sprzęt wodą o wysokiej temperaturze (min. 700C). Co prawda w przypadku klimatyzacji nie jest to takie proste jak ze słuchawką prysznicową, ale i na to są sposoby. Wystarczy wybrać nowoczesny klimatyzator, który jest wyposażony w odpowiednie filtry, które wystarczy po prostu regularnie wymieniać.

Jak widać, klimatyzacja może okazać się szkodliwa dla naszego zdrowia, ale wtedy i tylko wtedy, gdy nieumiejętnie się z niej korzysta i nie zachowuje się podstawowych środków czystości i bezpieczeństwa. O czym więc należy pamiętać, by móc bez obawy wybierać zarówno klimatyzatory domowe, jak i biurowe, przemysłowe czy samochodowe? Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że sam montaż klimatyzacji to za mało. Należy jeszcze regularnie ją czyścić, konserwować, odgrzybiać i wymieniać filtry. Ponadto ważne jest jej właściwe ustawienie. Chodzi tu nie tylko o wysokość temperatury. Ważne dla zdrowia jest także to, by nie ustawiać nawiewu klimatyzatora bezpośrednio na siebie. Należy też unikać przebywania w zimnym przeciągu. Ponadto trzeba stale kontrolować wilgotność powietrza. Klimatyzator może doprowadzić do jego zbytniego przesuszenia, co może być przyczyną nieżytów górnych dróg oddechowych, zapalenia spojówek czy męczącego kaszlu. Tu wystarczy zastosować nawilżacze powietrza.

Aktualizacja: Dodaliśmy dodatkowe informacje, zgodne z najnowszymi odkryciami naukowymi. Zapraszamy do ponownego zapoznania się z artykułem.