Czym powinno charakteryzować się dobre nosidełko turystyczne dla dziecka?

Mając małe dziecko, rodzice bardzo często rezygnują z wypraw turystycznych, na które przed jego narodzinami tak lubili chodzić. Uzasadnieniem takiej decyzji ma być zbyt trudny teren dla wózków, szybkie męczenie się spacerem malucha oraz obawa, że trzeba będzie wziąć naszą pociechę na ręce, by w ogóle ukończyć wybrany szlak turystyczny, a to z kolei oznacza poważne obciążenie dla kręgosłupa. Jest jednak sposób na to, by połączyć przyjemność z odpowiednią opieką nad dzieckiem i bez przeszkód wybrać się wspólnie w góry lub inny, turystycznie dostępny teren, gdzie spacerówka stałaby się jedynie dodatkowym balastem – specjalne nosidełko dedykowane osobom, które planują długie wyprawy ze swoim maluchem. Jak jednak upewnić się, iż model, który zamierzamy kupić, będzie w pełni funkcjonalny, a jego jakość spełni nasze oczekiwania oraz zapewni bezpieczeństwo dziecku? O tym w dalszej części artykułu.
Komfortowa konstrukcja
Nosidełko turystyczne, które zostało dobrze wykonane i faktycznie nadaje się do długich, pieszych wypraw z maluchem na plecach, powinno być przede wszystkim komfortowe. Co to oznacza? Po pierwsze dziecko musi się w nim dobrze czuć i pomimo zabezpieczeń, mieć odpowiednią swobodę ruchu, tak aby mogło w pełni korzystać z widoków podczas wspólnej wycieczki. Po drugie materiał, jakiego użyto do jego produkcji, musi być dobrej jakości i nie powodować podrażnień skóry, czy dyskomfortu podczas dłuższego spaceru (zarówno u dziecka, jak i niosącego je rodzica). Po trzecie zaś komfort zakupionego nosidełka musi być odczuwany również przez osobę dorosłą, która zakłada go sobie na plecy, a wiąże się to nie tylko z użytymi materiałami, ale i samą konstrukcją pozwalającą na rozłożenie ciężaru dziecka i tym samym znacznie zmniejszenie obciążenia, jakiemu poddawany byłby normalnie kręgosłup.
Wyposażenie
Nosidełko turystyczne jest nie tylko wygodną opcją dla rodziców lubiących wyprawy w góry lub długie piesze spacery w trudnym terenie, ale również produktem stawiającym na kompleksowe przygotowanie do takiej wyprawy. To czy dany model spełni nasze oczekiwania, możemy poznać zatem po jego wyposażeniu, do którego warto by należały następujące elementy:
– komory i kieszenie (siatkowe oraz zapinane na zamek),
– specjalne uchwyty do mocowania dodatkowych elementów wyposażenia,
– nóżka stabilizująca (przydatna, jeśli robimy postój i chcemy postawić nosidełko na ziemi wraz z dzieckiem),
– regulacje elementów zabezpieczających oraz podtrzymujących nosidełko,
– kieszeń na zabawkę dla dziecka, którą może bawić się podczas wyprawy,
– daszek chroniący od słońca i wiatru,
– montowany osobno pokrowiec przeciwdeszczowy, który jednocześnie pozwoli na rozglądanie się malucha i sprawi, że nie zmoknie on, co mogłoby skończyć się np. przeziębieniem.
Popularne technologie w nosidełkach turystycznych
Współczesne nosidełka turystyczne dla dzieci to komfort, kompleksowe wyposażenie oraz oczywiście specjalnie wymyślone na tę okazję technologie materiałów mających jak najbardziej uprzyjemnić korzystanie z nich na szlaku. Do najbardziej popularnych rozwiązań, które funkcjonują na dzisiejszym rynku tych produktów, należą w szczególności: specjalna konstrukcja pasa biodrowego znacznie odciążająca plecy nawet przy maksymalnym obciążeniu nosidełka, tkaniny delikatne w dotyku i zaprojektowane tak, by chroniły przed wilgocią i wiatrem bądź dobrze odprowadzały wodę, system umożliwiający regulację długości nosidełka do pleców osoby dorosłej, pięciopunktowe zapięcia dla malucha.
Informacje na temat nosidełek turystycznych zaczerpnęliśmy z doświadczenia zespołu Matfi.pl