Depresja w ciąży - http://wlasciwymoment.pl/leczenie-depresji-w-warszawie/

Ciąża to okres, w którym kobiecie bardzo często towarzyszą równego typu huśtawki nastrojów i skrajne emocje. Stan taki wywołany jest z jednaj strony burzą hormonalną, z drugiej strony zaś stresem, lękiem przed nową sytuacja i trudnościami z odnalezieniem się w tej nowej dla kobiety roli. Zwłaszcza jeśli ciąża nie była do końca przez kobietę planowana. Bardzo często kobieta jest więc nerwowa, płaczliwa, melancholijna. Bardzo często ulega także rozmaitym huśtawkom nastrojów. W bardzo wielu sytuacjach jest to normalny i przejściowy stan. Jednak nie zawsze stan ten jest typowy i przejściowy i nie zawsze może być bagatelizowany. W niektórych wypadkach to nie hormony i emocje, ale depresja ciążowa.

Wstydliwa choroba

Wiele bowiem mówi się na temat depresji poporodowej, wciąż jednak niewiele uwagi poświęca się depresji ciążowej. Co więcej depresja ciążowa to bardzo często choroba wstydliwa. Ciąża to w powszechnym odbiorze stan szczęśliwy, pełen radosnego oczekiwania. Jak więc przyznać się do lęków, złych emocji bądź też emocji, których same do końca nie rozumiemy. Depresja ciążowa wcale nie takim rzadkim przypadkiem. Dotyczy bowiem blisko 10% kobiet. Jednak nie każda kobieta chce się przyznać do tego, że coś jest nie tak. Z tego powodu bardzo ważna jest postawa jej partnera, rodziny i bliskich. Depresja niezdiagnozowana oraz nieleczona może mieć bowiem bardzo poważne konsekwencje. Wsparcie partnera oraz bliskich i przyjaciół ma także bardzo ważne znaczenie podczas leczenia choroby.

Grupa ryzyka

Oczywiście są kobiety, które obiektywnie są większym stopniu narażone na stany depresyjne i samą depresję. Mowa tu między innymi o kobietach, które zaskoczyła nieplanowana ciąża, o kobietach nie posiadających stałego partnera czy nastolatkach. Stan strachu i rozchwianych emocji może jednak dotyczyć kobiety w przypadku której ciąży była planowana i oczekiwana. Kobieta obawia się tego jak odnajdzie się w nowej sytuacji, boi się jak sobie ze wszystkim poradzi oraz jak będzie się rozwijało dziecka. Obawy i leki wynikają z aktualnej sytuacji życiowej i w wypadku każdej z nich mogą dotyczyć innych aspektów. Kobieta samotna będzie się obawiała jak podoła sama obowiązkom, czy poradzi sobie finansowo. Jednak nawet pewna siebie, niezależna wydawałoby się kobieta również posiada swoje lęki, ponieważ obawia się właśnie utraty tego poczucia niezależności oraz tego czy sprawdzi się w roli mamy. Na depresję mogą wpłynąć także pewne szczególne sytuacje, które przydarzyły się w życiu kobiety w tzw. międzyczasie niejako pomimo ciąży (śmierć osoby bliskiej, przeprowadzka, zmiana pracy) jak też różnego typu komplikacje czy ciąża zagrożona.

Trudna diagnoza

Depresja ciążowa jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ jak wcześniej zostało wspomniane, smutek, lek, zmęczenie, obniżenie samopoczucia to uczucia, które dotykają niemal każdą mamę. Jeśli jednak uczucia te nie przeplatają się z pozytywnymi emocjami, co więcej wraz z postępującą ciążą coraz bardziej pogłębiają się i nasilają, kiedy kobieta cały czas jest smutna, płaczliwa, zestresowana na nic nie ma ochoty to znak, że coś jest nie w porządku. Do tego bardzo często dochodzi bardzo niska samoocena, krytyczne i pesymistyczne nastawianie doi siebie i świata, a nawet myśli samobójcze. Nie jest to stan, który można kłaść na karb ciąży i nie należy go bagatelizować. Kobieta bez pomocy specjalisty oraz wsparcia najbliższych nie jest sobie w stanie sama poradzić.