Dojrzała pierworódka - olbud.pl

Granica wieku, w którym kobiety decydują się na posiadanie dzieci znacznie się przedłużyła. Zazwyczaj wcześniej jest czas na ukończenie szkoły, znalezienie mieszkania, poszukanie dobrej pracy, a później awans, samochód, zagraniczne wakacje itd. itd. W związku z tym coraz więcej kobiet odkłada decyzję o macierzyństwie na później. Nie oznacza to jednak, że chęć posiadania dziecka prędzej czy później ich nie dopada. Jednak ostatnimi czasy jest to raczej później. Obecnie kobieta 35-letnia, która rodzi swoje pierwsze dziecko nikogo już nie dziwi.
Gdy zegar tyka
Tym bardziej, że w niektórych przypadkach decyzję o macierzyństwie kobiety podjęły znacznie wcześniej. Nie wszystko jednak od razu wychodzi zgodnie z planem. Długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, stres, rożnego typy choroby (np. nadczynność tarczycy), otyłość czy nieodpowiednie styl życia obu partnerów (używki, złe nawyki żywieniowe)mogą sprawić, że z zajściem w ciąże nie będzie tak łatwo i pomimo tego, że kobieta po zajściu w ciążę starała się już po ukończeniu trzydziestki, to jednak uda jej się to dopiero 5 lat później. Oczywiście uważa się co jest zresztą potwierdzone naukowo, że ciąże znacznie lepiej znoszą i większe szanse na urodzenie zdrowych dzieci maja kobiety młode przed ukończeniem 30 roku życia. Nie oznacza to jednak, że kobieta 35-letnia i starsza nie ma szans na szczęśliwe donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.
Podwójna dbałość o zdrowie
Musi jednak podchodzić zarówno do planowania ciąży jak też do samej ciąży bardzo odpowiedzialnie i racjonalnie. Jeszcze przed planowana ciążą powinna pamiętać o regularnych wizytach u internisty i ginekologa. Ważne jest bowiem aby jej nerki, wątroba czy płuca były w dobrym stanie, ważne jest także aby nie posiadała dodatkowych obciążeń w postaci niezdiagnozowanej, a co za tym idzie nieleczonej cukrzycy czy nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Ważne są także regularne badania ginekologiczne, które potwierdzą regularność i owulacyjność cyklu. Stan zdrowia przyszłej mamy oraz regularne badania są niezwykle istotne dla prawidłowego przebiegu ciąży. Przyszła mama co najmniej co miesiąc dwa powinna pojawić się na wizycie kontrolnej u lekarza ginekologa, po 30 tygodniu co miesiąc, a po ukończeniu 35 tygodnia nawet co dwa tygodnie. Oczywiście w określonych wypadkach w przypadku jakiś infekcji bądź niepokojących objawów lekarz może oczywiście zalecić częstsze wizyty. Bardzo ważne jest także regularne wykonywania badań USG. Pierwsze należy wykonać już pomiędzy 12, a 14 tygodniem. Jeśli lekarz zauważy na nim jakiekolwiek niepokojące objawy, to może zlecić dodatkowe badania prenatalne, których zadaniem jest między innymi potwierdzenie lub wykluczenie chorób genetycznych.
Będzie dobrze…
Ogólnie rzecz ujmując kobiety w późniejszym wieku raczej dobrze znoszą swój stan. Sama ich postawa jest niezwykle istotna. Są one bardziej świadome i zmotywowane. Po pierwsze bardzo często dosyć długo starały się o dziecko. W związku z czym są o wiele bardziej zdeterminowane, odpowiedzialne i bardziej o siebie dbają. Są też bardziej świadome swojego organizmu. Bez problemu potrafią więc w szybkim czasie wychwycić wszelki niepokojące objawy, z którymi współczesna medycyna jest już sobie w stanie w dużym stopniu poradzić.