Drugi trymestr ciąży - więcej

Dawniej bardzo często zdarzało się, że dopiero w drugim trymestrze kobieta orientowała się , że jest w ciąży gdy zaniepokoił ją brak którejś z koeli miesiączki oraz to, że mimo usilnych starań nie potrafi schudnąć, a wręcz przeciwnie brzuszek z dnia na dzień staje się coraz większy. Na szczęście obecnie ta historia należy już raczej do przeszłości, a większość kobiet w drugim trymestrze ma już za sobą kilka wizyt u lekarza prowadzącego.
Samopoczucie
Drugi trymestr jest przez większość kobiet uważany za jedne z lepszych okresów ciąży. Zazwyczaj uciążliwe objawy takie jak nudności czy bolesność i tkliwość piersi w tym okresie ustępują. Kobieta (nawet ta, która nie planowała dziecka) do tego czasu zdołała się już uprać z targającymi ją emocjami. Rosnący brzuszek sprawia, że chce całemu światu zakomunikować, że jest w ciąży. Emanuje z niej spokój i szczęście. W tym okresie kobiety są zazwyczaj najaktywniejsze. Korzystają z uroków życia i, wybierają się w podróże, wyjeżdżają na wakacje. Robią wszystko to, na co w pierwszym okresie po porodzie nie będzie czasu. Zaokrąglony brzuszek sprawia, że przyszła mama wygląda niezwykle kobieco. Coraz większa uwagę przywiązuje też do swojego zadbanego i zdrowego wyglądu, jak również do tego, co pojawia się na talerzu i do zdrowego trybu życia. W tym okresie jest też o wiele bardziej przyjaźnie nastawiona do otoczenia, co z kolei otocznie po burzy hormonów i huśtawce nastrojów pierwszego trymestru przyjmuje z nieukrywana ulgą i radością. Jeżeli zaś chodzi o bliższych i dalszych znajomych to przyszła mama musi się przyzwyczaić do tego, że z dużo większym natężeniem niż zwykle będzie pytana o swoje samopoczucie oraz że będzie bezustannie raczona różnymi dobrymi radami, a także opowieściami o mniej i bardziej makabrycznych porodach. Rady te najlepiej puszczać mimo uszu, a pod żadnym pozorem się nimi nie przejmować. Wszelkie wątpliwości powinnyśmy rozwiewać nie z ciocią i sąsiadką ani przed ekranem komputera, a jedynie w gabinecie lekarza prowadzącego.
Objawy
Jak już wspomniano, w drugim trymestrze te najbardziej uciążliwe objawy takie jak nudności czy nadmierna tkliwość i bolesność piersi mamy już za sobą. Jednym z oczywistych objawów jest zaś rosnący brzuszek. Wiele kobiet martwi się tym, że nie rośnie on tak szybko jak trzeba, nie jest wystarczająco duży, a co za tym idzie pewnie dziecko jest zbyt małe klub nieprawidłowo się rozwija. Tymczasem mniej więcej w połowie ciąży dziecko waży około 400g, a objętość macicy jest porównywalna do wielkości dużego grejpfruta. Jeśli kobieta przed ciąża była bardzo szczupła to brzuszek w tym czasie będzie bardziej widoczny, u tych ze sporą nadwagą będzie się zaś zaledwie zarysowywał. Wielkość ciążowego brzuszka jest także zależna od innych elementów: tego czy kobieta już rodziła, czy prowadzi i prowadziła aktywny tryb życia, a także od jędrności powłok.
Objawy niepokojące
Ryzyko poronienia w drugim trymestrze jest znacznie mniejsze. Jest jednak grupa pewnych objawów, która w okresie drugiego trymestru powinna nas zaniepokoić na tyle, żeby udać się do lekarza. Chodzi tu przede wszystkim o wszelkie krwawienia i plamienia, ciągłą twardość macicy i brzucha, odczuwalne skurcze w dole brzucha. Poza wyżej wymienionymi objawami do wizyty w gabinecie ginekologa powinny nas także skłonić: obrzęk lub świąd skóry, a także ciśnienie tętnicze znacznie przekraczające 135/85 oraz wszelkie inne objawy, które wzbudzają nasz niepokój.
Badania jakie należy wykonać w drugim trymestrze
Do badań jakie należy wykonać w drugim trymestrze ciąży należą oczywiście morfologia oraz ogólne badanie moczu. Ponadto w tym czasie wykonuje się tzw. test obciążenia glukozą. Badanie w kierunku cukrzycy wykonuje się na czczo, a później po około 2 godzinach od zażycia odmierzonej dawki glukozy. Pomiędzy 18, a 22 tygodniem ciąży wykonuje się także badanie USG. Pozwala ono wykryć ewentualne wady rozwojowe płodu. Podczas tego badania, o ile rodzice oczywiście sobie tego życzą lekarz może także zdradzić im płeć dziecka. Wyniki tego badania nie zawsze są jednoznaczne i bardzo często rodziców, którzy pomalowali pokoik na różowo i kupili cały zestaw różowych śpioszków i sukieneczek czeka zaskoczenie, kiedy okazuje się, że stali się szczęśliwymi rodzicami chłopca. Dlatego jeśli lekarz tuż po przyłożeniu głowicy USG do powłoki brzucha twierdzi, że jest w stanie bezbłędnie ocenić płeć dziecka, powinniśmy podejść do takiego badania z pewną rezerwą. To czy mamy do czynienia z dziewczynką ocenia się po obecności warg sromowych, a nie ocenia na podstawie tego, że nie da się zobaczyć penisa.
Co słychać u dziecka?
Na początku drugiego trymestru kobieta nie odczuwa jeszcze ruchów dziecka, gdyż są one tłumione przez wody płodowe. Dziecko jednak w tym okresie jest już w stanie się poruszać, a nawet robić minki, nadymać policzki czy połykać wody płodowe (co więcej rozpoznaje ich smak). W tym okresie zaczynają już także pracować nerki. Czternasty tydzień to okres, w którym bardzo intensywnie rozwijają się komórki nerwowe, dzięki temu staje się ono wrażliwe na dotyk. Całe jego ciało jest pokryte puszkiem, który czasem wyciera się. Po porodzie pozostanie jedynie na brwiach i głowie. Kiedy i tam się wytrze w jego miejscu wyrosną pierwsze prawdziwe włosy. Pomiędzy 16, a 20 tygodniem ciąży kobieta zaczyna zazwyczaj odczuwać pierwsze ruchy dziecka. W tym okresie pojawiają się także linie papilarne. U dziewczynek zaczynają się kształtować narządy rodne. W tym okresie bardzo silnie rozwija się mózg, a także wykształcają się płuca, chociaż nie są one jeszcze gotowe, aby w pełni i samodzielnie oddychać. W tym czasie (w 21 tygodniu ciąży) dziecko staje się z dnia na dzień coraz bardziej aktywne . Jest nawet w stanie obracać się wokół własnej osi. Dziecko coraz bardziej przypomina noworodka. Pod koniec drugiego trymestru dziecko waży niecały kilogram oraz mierzy około 23cm.