Jak odgadnąć płeć dziecka – sposoby naszych babć.

To, czy urodzimy chłopca, czy dziewczynkę, wzbudza w większości przyszłych mam i tatusiów nie lada emocje. W ferworze przygotowań do powitania maleństwa na świecie pragniemy dopiąć wszystko na ostatni guzik, a jak można tego dokonać, nie wiedząc jakie kupić ubranka: różowe czy niebieskie?
Niektórzy rodzice świadomie nie chcą się dowiedzieć, jakiej płci będzie ich pociecha, większość jednak na badaniu USG pyta o to lekarza. Jeśli dziecko nie przekręci się w sposób uniemożliwiający identyfikację, nowoczesna technologia da nam upragnioną odpowiedź. Cóż jednak, gdy z jakiegoś powodu nie da się tego ustalić? Poprzednie pokolenia kobiet, pozbawione możliwości podejrzenia maleństwa jeszcze w brzuchu, miały swoje, często dość zabawne, sposoby na odgadnięcie płci.
Mówi się, że jeśli ma się urodzić dziewczynka, mama traci część swojej urody na rzecz córeczki. Jeśli więc zaobserwujesz, że twoją skórę atakują przeróżne krostki, a włosy straciły blask – wiesz już, kto za to odpowiada. Także zbyt duży przyrost wagi w ciąży był zrzucany na karb noszenia w brzuchu dziewczynki. Jeżeli natomiast wyglądasz, jak to się mówi, kwitnąco – możesz już kupować niebieskie ubranka.
Ludowe podania na ogół głoszą, że z chłopczykiem ciąża przebiega łatwo, bez dokuczliwych mdłości, rozstępów i bólu pleców.. Dziewczynka natomiast już od pierwszych tygodni od pojawienia się w twoim organiźmie daje o sobie znać wymiotami, pogorszeniem apetytu, znacznymi huśtawkami nastroju. Od pokoleń kobiety (nawet te malutkie) są uważane za istoty kapryśne, marudne i problemowe, stąd w tradycji zachowały się takie a nie inne interpretacje ciążowych objawów.
Płeć oczekiwanego dziecka możesz też wróżyć na podstawie kształtu ciążowego brzuszka. Jeśli jest okrągły, jakbyś miała pod ubraniem piłkę, prawdopodobnie nosisz dziewczynkę. Brzuszek spiczasty, rozciągnięty w pionie lub na boki wróży chłopca.
Jeszcze innym zwiastunem mogą być osławione zachcianki. Mama, która nie może oprzeć się słodyczom, zapewne urodzi małą kobietkę. Za wzmożony apetyt na kwaśne lub słone potrawy odpowiada chłopczyk. Nagły zapał do gotowania i testowania nowych przepisów również jest oznaką, że dokarmiasz małego mężczyznę.
Inne cechy twojej ciąży, które możesz obserwować, a które świadczą o tym, że prawdopodobnie urodzisz chłopca, to: opuchnięte nogi, bujniejsze niż przed ciążą owłosienie, zimne stopy, kopniaki malucha w prawą część twojego brzucha. Odwrotności tych cech (normalne, niebolące nogi, ciepłe stopy, wyczuwanie ruchów dziecka z lewej strony) mają oznaczać narodziny dziewczynki.
Pora na test. Na nitce zawieś obrączkę lub pierścionek. Połóż się wygodnie, najlepiej na plecach. Trzymaj zrobione przez siebie wahadełko nad brzuchem, nie poruszaj ręką. Jeśli masz problem z utrzymaniem się w bezruchu, nitkę może trzymać tata dziecka. Gdy pierścionek zacznie zataczać kręgi, niezawodnie urodzisz dziewczynkę. Ruch wahadłowy zwiastuje chłopca.
Nie trzeba chyba wyjaśniać, że powyższe wskazówki nie mają żadnego potwierdzenia naukowego i należy traktować je z przymrużeniem oka. Niemniej jednak mogą być źródłem dobrej zabawy i okazją do pełniejszego przeżywania wspaniałego czasu, jakim jest ciąża.