Jak przebiega ciąża

Każde nowe życie zaczyna się od zapłodnienia, w momencie, kiedy komórka jajowa połączy się z plemnikiem. Zapłodniona komórka jajowa wędruje do macicy, gdzie pozostaje aż do dnia porodu, czyli przez 9 miesięcy.

Po pierwszych 40 dniach ciąży embrion przekształca się w płód. Już wtedy widoczna jest głowa z wyraźnie zaznaczonym mózgiem, ustami, nosem, oczami i uszami. Około trzynastego tygodnia ciąży w badaniu USG widoczne są rączki i nóżki, uformowane, choć jeszcze nie do końca rozwinięte, są także układy i narządy wewnętrzne. W tym okresie jest już mocno rozwinięty układ krwionośny, jedynie płuca rozwijającego się dziecka nie pełnią swojej funkcji. W łonie matki dziecko otrzymuje tlen za pośrednictwem pępowiny i łożyska, płuca podejmują swoje funkcje dopiero w chwile po narodzinach: odcięcie pępowiny zmusza je do podjęcia pracy.

Okres ciąży trwa zazwyczaj 281 dni, ale może trwać o 22 dni dłużej lub krócej. Okres ciąży podzielony został na trzy trymestry. Pierwszy trymestr, który kończy się w 13 tygodniu ciąży jest okresem bardzo intensywnego wzrostu. W tym okresie prawidłowo rozwijający się płód osiąg wielkość około dziesięciu centymetrów. Do chwili porodu wielkość ta bardzo szybko się zmienia. W dwudziestym tygodniu ciąży, czyli w drugim trymestrze, płód osiąga wielkość dwudziestu pięciu cm, w chwili porodu dzieci średnio mierzą pięćdziesiąt cm. W drugim trymestrze ciąży, mniej więcej w dwudziestym tygodniu jej trwania, dziecko zaczyna poruszać kończynami. Ruchy kończyn dziecka są silnie odczuwane przez przyszłą mamę. Już w drugim trymestrze płód częściej używa prawej lub lewej rączki, wkłada kciuk do buzi ssąc go przy tym. W trzecim trymestrze ciąży płód ma mocno rozwinięty zmysł słuchu i dotyku. Zmysł słuchu jest rozwinięty na tyle silnie, że rozwijające się dziecko słyszy głos matki, bicie jej serca i dźwięki dochodzące z zewnątrz. Dziecko w łonie matki reaguje więc na hałas, ale też na dobiegające z zewnątrz impulsy światła. W dwudziestym ósmym tygodniu ciąży, a więc na początku trzeciego trymestru, płód ma mocno rozwinięty mózg i mięśnie. Jeżeli w tym czasie dojdzie do porodu ma niewielkie szanse na przeżycie. W tym czasie płód nie ma jeszcze rozwiniętych płuc. W pełni rozwinięte płuca płód ma dopiero w trzydziestym szóstym tygodniu ciąży. W tym okresie szanse na przeżycie przedwcześnie urodzonego dziecka są bardzo duże.

Potrzebne do rozwoju składniki odżywcze płód otrzymuje od matki. Służy do tego łożysko i pępowina. Tą drogą dostarczany jest tlen i przeciwciała matki. Obecność przeciwciał matki zabezpiecza je przed chorobami. Przez łożysko i pępowinę przenika nie tylko tlen i składniki odżywcze, ale także alkohol, czy narkotyki. Są one bardzo niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka. Mogą wywołać nie tylko uzależnienie od narkotyków, czy alkoholu, ale także spowodować poważne wady rozwojowe u dziecka. Z tego powodu już od pierwszych tygodni ciąży kobieta musi zrezygnować z picia alkoholu, zażywania narkotyków, z palenia papierosów. Powinna także stale pozostawać pod opieką lekarza.