Jak się przygotować do ciąży i porodu?

W życiu większości kobiet nadchodzi taki moment, że pragną zostać mamami. Wszystko wydaje się być im cudowne, a macierzyństwo przypomina bajki Disneya. Niestety, czasy kiedy mówiono kobietom, że ciąża to cudowny czas, a poród to drobnostka minęły. Teraz nastała era brutalnej prawdy. Kobiety chcą wiedzieć, co je czeka i wcale nie chcą, aby ktoś im mydlił oczy. Chcą być świadome tego co je czeka i chcą się na to przygotować. Tak więc drogie przyszłe mamy, przychodzimy Wam z pomocą.

Jak się przygotować do ciąży?

Wiele kobiet odkłada decyzję o macierzyństwie do ostatniej chwili, bo boi się ciąży i porodu. Taka obawa ma nawet swoją nazwę: tokofobia. Objawia się ona tym, że nie znając problemu, już się go boimy. Obawiamy się o każdą możliwą rzecz: o nacięcie krocza, o nieprawidłowy przebieg ciąży, o komplikacje w trakcie porodu oraz o wszystkie sprawy związane z przeżywaniem ciąży. Lęk ten jest uzasadniony, bo nikt nie twierdzi, że każda ciąża przebiega książkowo. Najczęściej kobiety spotykają się z tym, że ich koleżanki chwalą się, jakim cudownym dla kobiety okresem jest ciąża. Twierdzą też, że  im w trakcie ciąży nic nie dolegało, a ich ciąża była po prostu bajką – przybliżają główny problem specjaliści z forumdlamam.pl. Dopiero później, gdy pojawiają się problemy na własnej skórze dowiadujemy się, że ciąża to nie zawsze bajka. Nie chcemy tu nikogo straszyć, ale chcemy też przestrzec przed mitem.

Jak więc przygotować się do ciąży? W tym przypadku radzimy, aby przebywać wśród ciężarnych lub po prostu czytać ich wrażenia z ciąży. Kobiety boją się, że jeśli pojawia się jakaś fizjologiczna niedogodność w trakcie ciąży, to jest to na pewno jednorazowy przypadek. Tymczasem zmaga się z tym większość kobiet. Jeśli nie uważamy innych mam za wiarygodne źródło, porozmawiajmy o ciąży z naszym ginekologiem.

Jak się przygotować do porodu?

Nie będziemy kłamać, że przygotowanie do porodu to błaha sprawa. Zanim do niego dojdzie musimy załatwić szereg spraw, które pozwolą umilić nam pobyt w szpitalu. Przygotowanie do porodu zaczyna się już na samym początku ciąży, kiedy to wybieramy lekarza prowadzącego. Warto poszukać odpowiedniego lekarza, poszukać opinii w internecie, lub po prostu popytać znajome, które już rodziły. Musi być to osoba nie tylko kompetentna, ale też godna zaufania. W końcu będzie nam towarzyszyć przez kolejne 9 miesięcy. W większości przypadków wybór lekarza wiąże się równocześnie z wyborem szpitala, w którym będziemy rodzić, więc w tym przypadku warto wiedzieć, jak do szpitala najszybciej dojechać. Jednak najlepiej do porodu pomoże nam się przygotować szkoła rodzenia. Każda kobieta ma prawo z niej skorzystać. Podczas spotkań nauczymy się jak prawidłowo oddychać, zobaczymy jak dokładnie wygląda poród, zostaną omówione wszelkie nietypowe przypadki oraz sytuacje, w których poród naturalny trzeba było zamienić na cesarskie cięcie. Przekonamy się też, że krwawienie poporodowe przy korzystaniu z toalety to całkiem normalna sprawa. W szkole rodzenia oswoimy się z porodem i z myślą o bólu. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowany personel, który rozumie, że poród jest dla kobiety rzeczą straszną, bo nie wiedzą, czego się spodziewać. Podczas spotkań uczymy się reakcji na każdą niespodziewaną sytuację i podczas porodu nic nie jest w stanie nas zaskoczyć.

Nie zapomnijmy też, aby poprosić o listę rzeczy, które będą niezbędne w szpitalu. Odpowiedna bielizna, pieluszki dla dziecka, chusteczki, dziecięce ubranka, koszula dla mamy, to tylko część z rzeczy, które muszą znaleźć się w bagażu zabieranym na oddział położniczy. Taką listę możemy znaleźć w internecie, np. na stronie szpitala, w którym będziemy rodzić, ale też możemy ją otrzymać od ginekologa prowadzącego naszą ciążę. Dzięki temu będziemy mogli wcześniej się przygotować i będziemy się mniej stresować, że czegoś zapomnieliśmy.

Nie obawiajmy się ani ciąży, ani porodu. Moment, kiedy po raz pierwszy ujrzymy nasze dziecko jest niezapomniany. Emocje są tak silne, że natychmiast zapominamy o bólu i wszystkich dolegliwościach, które się pojawiły.

Nam z pomocą przyszli specjaliści z portalu forumdlamam.pl, na którym codziennie wypowiadają się przyszłe mamy i piszą o swoich obawach i wątpliwościach.