Jak sobie radzić ze zmianami, które przynosi ze sobą ciąża?

Pierwsze tygodnie ciąży to czas, kiedy nie jest ona jeszcze widoczna. Jednak rozwijające się dziecko ma ogromny wpływ na samopoczucie matki. Pojawiają się stany przygnębienia oraz rozdrażnienia. A jedną z najbardziej uciążliwych i uniemożliwiających normalne funkcjonowanie objawów są nudności. Nie wynikają one jedynie z samej ciąży. Oczywiście zmiany hormonalne mają na to wpływ, ale jednym z czynników może być również stres.

Jak sobie radzić z nudnościami? Pomaga przekąska jeszcze przed wstaniem z łóżka. Wystarczy kilka herbatników lub banan. Należy je zjeść powoli i wstawać powoli. Dopiero po około pół godzinie należy ruszyć się z łóżka i zjeść prawdziwe śniadanie. Taką przekąskę może przynieść Ci do łóżka partner, a jeśli jest to niemożliwe – kobieta powinna sama przygotować sobie coś do przekąszenia, jeszcze przed położeniem się wieczorem do snu.

Pożywne śniadanie to dla ciężarnej podstawa. Powinno być zdrowe, pełnowartościowe, bogate w składniki odżywcze i witaminy. To gwarancja nie tylko zdrowia dla matki i dziecka, ale także dobry sposób na ograniczenie ilości wymiotów. Warto też zaznaczyć, że kobieta w ciąży powinna jeść częstsze posiłki, ale niewielkie. Pomocne może być również picie wody lub naparów ziołowych częściej niż dotychczas. Warto pić regularnie, aż do 3 litrów dziennie. Wybierając takie zioła jak melisa czy tymianek, wpłyniemy również pozytywnie na nasz układ nerwowy. Znanym środkiem pomagającym zwalczyć nudności jest też imbir, a dokładnie jego świeży korzeń. Do tego powinno się unikać ostrych zapachów oraz ostrych potraw.

Niestety nie ma żadnej reguły dotyczącej wpływu ciąży na naszą cerę. Istnieje oczywiście bardzo dużo przesądów, ale sprawa jest dużo bardziej skomplikowana niż się wydaje. Niektóre kobiety podczas ciąży cieszą się wyjątkowo gładką i piękną cerą. Inne cierpią z powodu wyprysków, ich cera jest skłonna do podrażnień i bardzo wrażliwa. Niestety większość kosmetyków, które pomagają sobie radzić z trądzikiem jest zakazana w czasie ciąży. W tym wypadku należy sięgnąć po inne, często domowe sposoby. Warto skonsultować się z dermatologiem, jeśli problemy się nasilają. Należy wyjątkowo dbać o cerę: częściej przemywać twarz, pamiętać o dokładnym demakijażu. Na problemy z cerą pomaga również zmiana diety – rezygnacja z tłustych i ostrych potraw oraz z czekolady.

Zmiany w wyglądzie kobiety mają bezpośredni wpływ na jej stan psychiczny. Niezwykle ważne są kwestie wagi. Pierwsze jej zmiany zachodzą najczęściej około 7 tygodnia ciąży. W czasie całej ciąży przyrost wagi ciała powinien wynieść od 9 do 12 kilogramów. Należy więc dbać o odpowiednią dietę, ponieważ wiele kobiet „je za dwoje” zupełnie niepotrzebnie. Wiąże się to z nadmiernym przybraniem masy ciała, a więc dodatkowym odciążeniem organizmu. Poza tym kilogramów tych trudno się potem pozbyć po porodzie. Dlatego warto już na początku dowiedzieć się, jaka dieta jest zalecana w którym etapie ciąży. Pozwoli to nie tylko na utrzymanie właściwej wagi, ale również zapewni zdrowie zarówno matce, jak i dziecku.