Jak uniknąć choroby gdy choruje starsze dziecko?

Kiedy mama spodziewa się swojego pierwszego dziecka zazwyczaj jest bardzo mocno skupiona na sobie, bardzo o siebie dba, wysypia się, zdrowo się odżywia i unika kontaktu z chorymi osobami. Jednak kiedy spodziewa się już drugiego dziecka jej sytuacja nie jest już tak komfortowa. Nie może spać do 9, ponieważ starsze dziecko trzeba odprowadzić do przedszkola lub do szkoły, nie może sobie odpuścić zbyt wielu domowych obowiązków, a kiedy straszak zachoruje nie może i zazwyczaj nie chce całkowicie się od niego odseparować.

Gdy starszak zachoruje

Nie oznacza to jednak, że kobieta chce być chora. Nawet niepozorny wydawałoby się katar może rozwinąć się w znacznie poważniejszą infekcja. Oczywiste jest zaś to, że w czasie ciąży z lekami należy obchodzić się bardzo ostrożnie. Chore dziecko wymaga zaś naszej troski i opieki, nie możemy więc pozostawić go samego sobie. Należy starać się więc jak wypośrodkować te sytuacją i starać się zapewnić maluchowi opiekę w taki sposób, aby jednocześnie się nie zarazić.

Po pierwsze higiena

Chociaż słyszymy o tym niejednokrotnie i bardzo często wydaje nam się to banalne, to bardzo ważne jest jednak mysie rąk. To na rękach kryją się bowiem zarazki i drobnoustroje, które maluch przenosi na zabawki, pościel, klamki i wszelkie inne dotykane przez dziecko przedmioty. Z tego powodu po każdej wizycie w pokoju malca należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Dziecko również należy zachęcać do częstego mycia rączek i buzi. Ważne jest także aby dziecko korzystało z chusteczek higienicznych i po każdorazowym wydmuchaniu noska wyrzucało chusteczkę do kosza. Zachowanie odpowiedniej higieny może nas ustrzec przed chorobą. Ważne jest także aby dziecko posiadało własne sztućce, talerzyki i kubki, które od razu po użyciu należy myć ciepłą wodą z płynem. Kategorycznie niewskazane jest także kończeni posiłków po dziecku. Nasza dieta również ma tutaj duże znacznie. Powinniśmy w tym czasie jeść dużo warzyw i owoców, szczególnie tych bogatych w witaminę C, a także wspomagać się cebulą i czosnkiem. Bardzo ważne jest także przyjmowanie dużej ilości płynów, które w naturalny sposób nawilża nasze śluzówki.

Grupa wsparcia

Bardzo wiele mam podczas infekcji zabiera dziecko do swojego łóżka lub też śpi w jego pokoju. Dzięki temu łatwiej jest obserwować, jak dziecko znosi chorobę, czy nie gorączkuje, jaka jest jego reakcji na leki. Taki bliski kontakt to jednak praktycznie murowana infekcja. Z tego powodu w czasie ciąży warto poprosić kogoś z bliskich tatę lub babcię, aby nas w tych czynnościach zastąpiła. Chore dziecko jest z reguły nieszczęśliwe, smutne, marudne. Łaknie naszej uwagi i czułości. Oczywiście nie ma powodów aby z tego całkowicie rezygnować. Jednak zamiast tradycyjnych buziaków o wiele lepiej jest przytulić dziecko czy pocałować je w czoło. W miarę możliwości należy także starać się samodzielnie zorganizować dziecku czas.

Regularne wietrzenie

Bardzo ważne jest także regularne wietrzenie mieszkania, tak aby pozbyć się z niego unoszących się zarazków oraz aby zapewnić nieco lepsze chłodniejsze, świeże powietrze, które sprzyja zdrowieniu. Należy jedynie zadbać aby wpuszczone chłodne powietrze nie wiało bezpośrednio na dziecko. Na czas wietrzenia najlepiej jest dodatkowo opatulić je kołdrą lub też na chwilę zaprowadzić je do innego pomieszczenia. Możemy przykładowo przewietrzyć pokój, kiedy maluch skorzysta z toalety.

Kiedy nie udało się uniknąć infekcji

Nawet pomimo stosowania się do wszelkich tych zaleceń nie zawsze uda nam się uniknąć infekcji. Jeśli nas ona dopadnie nie należy leczyć się na własną rękę. Musimy sobie bowiem zdawać sprawę z tego, że nawet leki dostępne bez recepty mogą być niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka. Z tego powodu o wiele lepiej jest udać się o lekarza, który przepisze nam leki, które możemy przyjmować w naszym stanie. Kobieta ciężarna ma prawo wejść do lekarza bez kolejki i warto z tego prawa skorzystać, zamiast siedzieć w kolejce z chorymi pacjentami.