Jakich lekarzy należy odwiedzać w ciąży? - http://www.dental.net.pl/

Ciąża to okres, w którym przyszła mama powinna szczególnie dbać o z dorwie. Dbając o nie ma bowiem na uwadze nie tylko swoje dobro, ale także dobro nienarodzonego jeszcze maleństwa. Z tego powodu w tym okresie może ona i powinna odwiedzać gabinety medyczne z nieco większą częstotliwością niż zazwyczaj.
Po pierwsze ginekolog
Lekarzem, którego powinna dosyć często odwiedzać jest oczywiście ginekolog. Należy już się do niego udać od razu na początku ciąży. Praktycznie kiedy tylko zobaczymy na teście 2 kreski warto umówić się na wizytę. Podczas takiej wizyty lekarz nie tylko zbada nas, ale zaleci niezbędne badania. Szczegółowo opowie, jak powinna przebiegać ciąża, zaleci odpowiednią dietę (w tym także zapisze przykładowo kwas foliowy lub preparaty witaminowe dla kobiet w ciąży), tryb życia, fachową literaturę. Podczas tej pierwszej wizyty lekarz odpowie także na wszelkie powstające w naszej głowie pytania, rozwieje wątpliwości czy uspokoi. Na tej wizycie oczywiście się nie kończy. Gabinet ginekologiczny odwiedza się bowiem w tym czasie bardzo regularnie. Najlepiej wybrać takiego ginekologa, który nie tylko posiada dużą wiedzę i cieszy się opinią dobrego specjalisty, ale który ma także dobre podejście do pacjentki, z którym potrafimy nawiązać odpowiedni kontakt i który budzi nasze zaufanie. To on bowiem, będzie nas prowadził przez cała ciążę. W związku z czym powinnyśmy bez skrępowania potrafić porozmawiać z nim o wszystkich swoich problemach, wątpliwościach czy obawach.
Pierwsza wizyta powinna mieć więc miejsce od razu, kiedy dowiemy się, że jesteśmy w ciąży. Kolejna o ile oczywiście wcześniej nie wydarzy się coś niepokojącego powinna mieć miejsce po 4 tygodniach. Z tą regularnością powinnyśmy odwiedzać ginekologa aż do momentu ukończenia 20 tygodnia ciąży. Po tym terminie należy odwiedzać swojego ginekologa co trzy miesiące, a w ostatnim okresie ciąży (po 36 tygodniu) co 2 tygodnie. Niekiedy szczególnie w tym ostatnim okresie lub też tuż po przekroczeniu terminu planowanej daty porodu lekarz może planować nasze wizyty nawet w krótszych terminach. Około 7-10 dni po planowanym terminie należy zaś bezzwłocznie udać się do szpitala.
Jakie badania?
Na samych wizytach jednak się nie kończy. W tym okresie będziemy bowiem musiały wykonać szereg różnych nadań. Te, które będzie trzeba było wykonać najczęściej to oczywiście badanie krwi (przede wszystkim morfologia oraz ogólne badania moczu). Konieczne będą jednak także badania na określenie grupy krwi, wykonanie badania pozwalającego określić odczyn WDRL oraz antygen HBs, a także oznaczenie przeciwciał w kierunku toksoplazmowy, cytomegalii, różyczki czy HIV. Ważne jest także badanie na określenie poziomu glukozy we krwi, wykonywane zarówno na początku ciąży (na czczo), ja też w jej połowie (na czczo i po zażyciu odpowiedniej dawki czystej glukozy). W końcowej fazie ciąży wykonuje się także badanie bakteriologiczne pochwy. W tym celu ginekolog pobiera wymaz z szyjki macicy. Tuż przed planowanym terminem, a także gdy poród się opóźnia wykonuje się także badanie kardiotokograficzne, pozwalające określić pracę serca dziecka, a także poziom napięcia mięśnia macicy. Nie można także zapominać o regularnym poddawaniu się badaniom ultrasonograficznym. Powinny się odbyć co najmniej 3 takie badania:
– pomiędzy 11, a 14 tygodniem ciąży,
– pomiędzy 20, a 24 tygodniem ciąży,
– po 35 tygodniu ciąży.
Bardzo ważne szczególnie u kobiet z tzw. grupy ryzyka są także szczegółowe badania prenatalne, które pozwalają określić rozwój płodu oraz występowania ewentualnych wad genetycznych i rozwojowych. Odpowiednio wcześnie zdiagnozowane choroby pozwalają na wszczęcie leczenia jeszcze w okresie ciąży lub tez tuz po porodzie. Mówiąc o kobietach z grupy ryzyka mamy na myśli przede wszystkim kobiety, w których rodzinie występowały już choroby genetyczne, a także kobiety po 35 roku życia. Lekarz może zleci także badania prenatalne jeśli zauważy jakieś niepokojące objawy podczas tradycyjnego badania USG np. brak widocznej przegrody nosowej.
Po drugie dermatolog
W czasie ciąży na skutek tzw. burzy hormonalnej dochodzi także do licznych problemów ze skórą, cerą , rozdwajającymi się paznokciami czy wypadającymi włosami. Z tego powodu kolejnym lekarzem, którego będziemy być może nieco częściej odwiedzać w błogosławionym stanie jest dermatolog. W tym okresie bowiem lepiej nie eksperymentować i nie zażywać ani nie wsmarowywać zakupionych na własną rękę zakupionych w aptece czy drogerii specyfików. Przyczyną tych zmian jest wzmożona produkcja estrogenu, które aktywizuje pracę gruczołów łojowych. W związku z tym skóra może ulegać przetłuszczeniu, mogą się niej pojawić zaczerwienienia i wypryski. Szczególnie narażona jest na to skóra twarzy, dekolt, ale też plecy i ramiona. W tym okresie jesteśmy także szczególnie podatne na różnego typu alergie. Lekarz dermatolog nie tylko zdiagnozuje przyczynę tych dolegliwości, ale tez dobierze dla nas lekarstwa, które możemy zażywać w ciąży, nie wyrządzając szkody nie narodzonemu maleństwu.
Po trzecie stomatolog
Może nie jest to tak oczywiste, ale kolejny lekarz, który powinien się znaleźć na naszej liście to stomatolog. Mówiąc metaforycznie w okresie ciąży nasze zęby oraz dziąsła dostają potężnie w kość. Szczególnie w pierwszym okresie ciąży wiele kobiet cierpi na powtarzające się nudności wymioty. Ich odczyn, a także częste spożywanie kwaśnych i słodkich przekąsek sprawiają, że nasze zęby stają się bardziej narażone na próchnicę. Szereg zachodzących w organizmie zmian hormonalnych odbija się zaś nieraz niekorzystnie na naszych dziąsłach, które stają się przekrwione i drażliwe. Infekcje te nie powinny być w żadnym wypadku bagatelizowane. Każde niepokojące zmiany w obrębie jamy ustnej powinny nas skłonić do wizyty u dentysty. Bakterie, które tam się namnażają w szybkim czasie przenoszą się bowiem po całym organizmie matki, a tym samym dziecka. Konsekwencje mogą być więc naprawdę poważne łącznie z pęknięciem błon płodowych, przedwczesnym porodem czy zainfekowaniem dziecka.
W okresie ciąży powinnyśmy być więc szczególnie ostrożne, mając na uwadze to, że dbając o nasze zdrowie, dbamy jednocześnie o zdrowie naszego maleństwa.