Kiedy okazało się, że szczęście jest podwójne – ciąża bliźniacza - viamea

Nierzadko zdarza się tak, że ciąża jest długo wyczekiwana przez przyszłych rodziców. Nie zawsze bowiem od razy wszystko się udaje. Kiedy więc wreszcie pojawiają się upragnione dwie kreski na teście to witane są one z ogromnym przejęciem i szczęściem. Mama lub też obydwaj rodzice jak najszybciej umawiają się więc na pierwszą wizytę ginekologa, która ma potwierdzić ciążę i okazuje się, że szczęście jest podwójne. Kobieta spodziewa się bowiem ciąży bliźniaczej.
Statystyki
W dzisiejszych czasach ciąża bliźniacza nie jest już żadnym ewenementem. Co więcej zdarzają się także ciąże wielodzietne, kiedy przyszli rodzice muszą się przygotować na przyjście trojaczków, czworaczków czy nawet pięcioraczków. Statystyki podają, że jedna na 80 ciąż jest ciążą bliźniaczą. Mimo tego, że jest to przypadek coraz częstszy, to jednak kobiety spodziewające się bliźniaków powinny o siebie szczególnie dbać i stosować wszelkie środki ostrożności. Ciąża bliźniacza jest bowiem bardzo często traktowana jako ciąża podwyższonego ryzyka. Z tego powodu profilaktyka i dbałość jest bardzo istotna.
Dlaczego rodzi się coraz więcej bliźniaków?
Powodów z jakich rodzi się dużą liczba bliźniaków jest sporo. Jednym z nich są uwarunkowania genetyczne. Jeżeli w rodzinie rodziły się już bliźniaki co więcej występowały w rodzinach obydwojga rodziców jest duża szansa na to, że ich również spotka to podwójne szczęście. Nie jest to jednak jedyny czynnik, który może wpływać na to, że coraz częściej stajemy się rodzicami bliźniaków.
Coraz więcej kobiet odkłada macierzyństwo na później, kiedy nie tylko znajdą odpowiedniego partnera, ale też ustabilizują swoje życie zawodowe. 35-letnia kobieta, która w dzisiejszych czasach rodzi swoje pierwsze dziecko nie jest już w dzisiejszych czasach niczym zaskakującym. Przed podjęciem tej decyzji wiele kobiet zaś przez lata zabezpieczało się i przyjmowało antykoncepcyjne tabletki hormonalne. Ich radykalne odstawienie sprawia, że jajniki kobiety zaczynają pracować niejako ze zdwojoną siłą. W efekcie powstaje duża liczba komórek jajkowych. Tym samym szansa na ciążę bliźniaczą rośnie. Szczególnie jeśli jesteśmy około roku od odstawienia tabletek. Medycyna jest już w dzisiejszych czasach na takim poziomie, że nie ma większych problemów by kobieta w wieku 40 lat dobrze znosiła ciążę i urodziła zdrowe dziecko, a nawet dwoje dzieci. Musi jedynie odpowiednio o siebie dbać.
Ponadto coraz więcej kobiet ma poważne problemy z zajściem w ciążę. Zanim się uda, podejmują więc wiele różnych prób leczenia i poddają się wielu terapiom, w tym terapiom hormonalnym. Bardzo często kobietom podaje się gonadotropinę, która pobudza owulację. Nierzadko w wyniku takiego leczenie jajniki mogą produkować komórki jajowe z większym natężeniem. To również wpływa na to, że szansa na poczęcie więcej niż jednego dziecka znacznie rośnie.
Rodzaje ciąży bliźniaczej
Powszechnie wyróżnia się w zasadzie dwa typy ciąży bliźniaczej, kiedy mamy do czynienia z dziećmi jednojajowymi (identycznymi) lub dwujajowymi, które będą się pomiędzy sobą różnić. Z punktu widzenia medycznego niezwykle istotne jest również to, czy bliźniaki rozwijają się w jednym łożysku czy w dwóch.
Ciąża podwyższonego ryzyka – profilaktyka i środki ostrożności
Ciąża bliźniacza bardzo często nazywana ciążą podwyższonego ryzyka. Z tego powodu niezwykle ważna jest profilaktyka. Kiedy kobieta jest w ciąży bliźniaczej musi liczyć się z tym, że będzie musiała odwiedzać gabinet lekarza znacznie częściej. Jeżeli chodzi pierwszy i drugi trymestr to powinna się ona pojawiać w gabinecie ginekologa co 2-3 tygodnie. Ostatnim trymestrze będą konieczne nieraz nawet cotygodniowe wizyty. Niezbędne jest także regularne przeprowadzanie badań profilaktycznych. Lekarz może zlecać badania USG, które mają ustalić czy dzieci prawidłowo się rozwijają znacznie częściej niż w przypadku ciąży pojedynczej. Kobieta powinna także zrobić podwójny test z krwi PAPP-a i betaHCG.
W związku z tym, że ciąża bliźniacza jest ciążą podwyższonego ryzyka kobieta nieco wcześniej powinna pomyśleć o zaniechaniu wzmożonej aktywności. Jeżeli jej praca zawodowa wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym (polega przykładowo na przenoszeniu ciężkich towarów) być może warto przedyskutować z lekarzem sprawę zwolnienia lekarskiego już w połowie ciąży. Jeżeli kobieta zdecyduje się nadal chodzić do pracy to zarówno o pracodawca jak i ona sama powinna wyznaczyć sobie taryfę ulgową. Ze zwolnienia lekarskiego warto jednak skorzystać znacznie wcześniej. Ciąża bliźniacza jest ciążą, w przypadku której bardzo rzadko mamy do czynienia z książkowym porodem, który ma miejsce w 40 tygodniu ciąży. Bliźniaki zazwyczaj pchają się na świat znacznie wcześniej.
Przygotowania czyli wyprawka x2
Z tego tez powodu warto pomyśleć o wcześniejszym przygotowywaniu wyprawki. To pozwoli po pierwsze czuć się nam pewniej, kiedy będziemy mieć świadomość, że wszystko zostało już przygotowane. Po drugie pozwoli zaś rozłożyć wydatki w czasie, a przy podwójnym szczęściu i wydatki są podwójne. Warto być może przeanalizować swoją sytuację finansową o zdecydować się na zakupienie niektórych sprzętów używanych bądź skorzystać z promocji. Nie powinniśmy też mieć żadnych wyrzutów sumienia w związku z tym, że nie rozpieszczamy naszych bliźniaków tak jak robilibyśmy to z jedynakiem, bo po prostu nie stać nas na to, aby zakupić wszystko pierwszym gatunku. Dla dziecka bowiem od nowego łóżeczka z baldachimem czy super nowoczesnego wózka o wiele istotniejsza jest bliskość rodziców i zaspokajanie jego podstawowych potrzeb.
O ile wszystkie sprzęty dla bliźniaków są raczej typowe i znajdziemy je standardowych sklepach dla dzieci czy nawet w marketach to przy wózkach warto zatrzymać się nieco dłużej. Do wyboru mamy wózki, w których dzieci mogą jeździć równolegle obok siebie lub też jedno za drugim. Wybór zależy od naszych osobistych preferencji i wygody. Warto wybrać taki model, który będzie się łatwo składał i którym będzie można bez trudu wjechać do sklepu czy na klatkę schodową, a także w miarę wygodnie będzie nosić go po schodach.
Grupa wsparcia
Szczególnie jeśli bliźniaki mają być naszymi pierwszymi dziećmi warto jeszcze będąc w końcowej fazie ciąży warto zapewnić sobie dodatkowe wsparcie. W pierwszej kolejności mamy tu oczywiście na myśli współmałżonka, ale pomocni będą także pewnością dziadkowie, niania czy przyjaciele. Lepiej nie udawać bohaterek, które same dają sobie ze wszystkim radę. Szczególnie pierwszy okres życia z maluchami będzie bowiem czasem kiedy każda pomocna para rąk będzie się liczyć podwójnie.