Kochanie, będziesz mieć rodzeństwo!

Jesteście już rodzicami uroczego kilkuletniego malucha, który oczywiście stał się oczkiem w Waszych głowach. Z radością, ale i niepokojem oczekiwaliście jego pojawienia się na świecie, a kiedy dzidziuś bezpiecznie wylądował w Waszych kochających ramionach, odetchnęliście z ulgą, a Wasze życie zmieniło się o 180 stopni. Zapomnieliście o własnych potrzebach, niemal zupełnie skupiając się na dziecku. Zmianie uległa również Wasza wzajemna relacja i przyznajecie, że nie było łatwo. Dziś jednak pociecha jest już większa, chodzi do przedszkola, możne nawet szkoły, coraz bardziej się usamodzielnia, potrafi sama się sobą zająć i nie wymaga już nieustannej opieki. Wy stopniowo coraz bardziej korzystacie z życia – oboje możecie rozwijać się zawodowo i od czasu do czasu pozwolić sobie na randkę, imprezę ze znajomymi lub weekend za miastem, jeśli Wasi rodzice wyrażą chęć zaopiekowania się wnuczkiem. Teraz jednak przed Wami mała powtórka… Spodziewacie się drugiego bobasa. Nieważne, czy to sobie zaplanowaliście czy też spotkała Was niespodzianka – jesteście zarówno podekscytowani, jak i poddenerwowani. Szykuje się kolejne życiowe zawirowanie, dużo radości, ale i dużo wyzwań. Tym razem nie chodzi jednak wyłącznie o Was. Zadajecie sobie pytanie: Jak na rodzeństwo zareaguje starsze dziecko?

Możecie być pewni, że pojawienie się w domu jeszcze jednej pociechy na dłuższą metę pozytywnie wpłynie na starszego malucha. Dzieci bowiem najlepiej chowają się w nieco większym stadku, choć oczywiście na początku pierwszy potomek może nie kryć niezadowolenia. Zatem, jak poinformować malucha o wydarzeniach mających nastąpić w przyszłości? I jak od początku kreować zdrową, pełną miłości relację pomiędzy rodzeństwem, w której nie będzie rywalizacji i zazdrości? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Przede wszystkim, kiedy Ty i Twój partner dowiecie się o ciąży, otocz starsze dziecko szczególną troską i okazuj mu zainteresowanie. Nie pozwól, aby krzątanina związana z oczekiwaniem następnego dzidziusia sprawiła, że kilkuletni maluch poczuje się ignorowany – już wtedy, nie znając przyczyny, pomyśli, że coś jest nie tak. Spędzaj więc z dzieckiem dużo czasu i spraw, aby czuło się szczęśliwe i zadowolone. W pewnym momencie, kiedy już wszyscy będziecie na to gotowi, Ty i Twój partner zdecydujcie się na rozmowę z maluchem. Wytłumaczcie mu, że bardzo go kochacie, ale kochacie również siebie nawzajem jako partnerów, a z miłości… rodzą się dzieci. Waszej miłości jest tak dużo, że z pewnością starczy jej dla jeszcze jednej małej istotki. Wyjaśnijcie więc dziecku, że w Twoim brzuchu znajduje się mały dzidziuś – brat lub siostra – dziecko, które za kilka miesięcy przyjdzie na świat i dołączy do Waszej rodziny. Istotne, aby zapewnić starszą pociechę, że wciąż pozostanie dla Was tak samo ważna i będziecie kochać ją i dbać o nią tak, jak dawniej. Jednocześnie warto zaznaczyć, że drugi, mały dzidziuś będzie potrzebował dużo opieki i czułości i chcecie, aby starsza pociecha pomogła Wam troszczyć się o maleństwo. Dzięki temu prawdopodobnie uda Wam się uniknąć zazdrości i obaw, a większy maluch poczuje się duży i odpowiedzialny na tyle, aby zajmować się rodzeństwem.