Lęki i obawy związane z ciążą

Chęć posiadania dziecka na wielu etapach życia dotyka niemal każdą z nas. Niestety bardzo często chęci tej towarzyszą również różnego typu lęki i obawy. Bardzo często nawet w dzisiejszych czasach ciąża bywa także dla nas pewnym zaskoczeniem, co tym bardziej wprawia nas w lęk, a niekiedy wręcz przerażenie. Bomy się tego czy dziecko będzie zdrowe, jak sobie poradzimy z opieką nam nim, jak to zreorganizuje nasze życie. Boimy się jak pogodzimy dotychczasowe obowiązki zawodowe i rodzinne z opieką nad maluszkiem, obawiamy się zwolnienia pracy itp. Obawiamy się także samego porodu, bólu, tego jak poród będzie przebiegał. W końcu choć spora grupa z nas się do tego nie przyznaje, obawiamy się również tego, że w czasie ciąży będziemy wyglądać nieatrakcyjnie, że bardzo utyjemy, nasze ciało się zmieni, a po ciąży nigdy nie wrócimy już do wcześniejszej formy. Życie bardzo często jednak wiele z tych obaw weryfikuje i okazuje się, że w większości są one bezpodstawne.

Żeby było zdrowe…

O to czy dziecko będzie zdrowe boi się niemal każda kobieta można nawet powiedzieć, że każdy rodzic. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że być może nie na wszystko mamy wpływ, ale w dużej mierze możemy przyczynić się do szczęśliwego porodu i dobrego stanu naszego malucha poprzez dbanie o sobie w czasie ciąży, właściwe odżywianie się, częste wizyty kontrolne u lekarza, wykonywanie zaleconych badań i stosowanie się do zaleceń lekarskich. Nasze zamartwianie na nic się zda. Co więcej nasze zestresowanie odbija się na dziecku, które doskonale odczuwa nastroje swojej mamy.

Czy będę wiedziała, jak się nim opiekować

Jeśli zaś chodzi o opiekę nad maleństwem, to należy pamiętać o tym, że nie jesteśmy pozostawione same sobie. Do dyspozycji mamy fachową prasę, książki, poradniki, Internet oraz całe grono chętnie służących pomocą mam, babć, ciotek i przyjaciółek. Bez problemu zdobędziemy więc wszelką potrzebną nam wiedzę. Nie możemy także zapominać że wciąż jeszcze dysponujemy czymś takim, jak instynkt. W bardo wielu przypadkach będziemy więc po prostu intuicyjnie wiedziały co robić. To prawda, że maleństwo początkowo przewraca całe nasze dotychczasowe życie do góry nogami. Ważne jest jednak, aby w tym pierwszym okresie nie wstydzić się prosić o pomoc bliskie nam osoby.

A co z powrotem do pracy

Bardzo szybko zaś przyzwyczaimy się do nowych obowiązków. Co więcej w szybkim czasie może się okazać, że jesteśmy bardziej zorganizowane niż dotychczas i że bez większego trudu jesteśmy w stanie pogodzić obowiązki domowe z zawodowymi. Jeśli zaś chodzi o kwestię pracy, to musimy pamiętać, że dopóki jesteśmy w ciąży jesteśmy chronione prawnie. Nie ma więc co zamartwiać się na zapas. Wbrew pozorom wśród pracodawców też jest jeszcze wciąż sporo osób wyrozumiałych, z którymi da się wspólnie uzgodnić nasz powrót do pracy po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym.

A jak będzie bardzo bolało…

Jeśli chodzi o ból podczas porodu, to jest to kwestia bardzo indywidualna. Nie jest więc wskazane słuchanie zatrważających opowieści koleżanek czy kobiet w kolejce pod gabinetem ginekologicznym. O wiele lepiej jest posłuchać samego ginekologa czy położnej. Warto także zapisać się do szkoły rodzenia, gdzie nie tylko dowiemy się sporo na temat ciąży, samego przebiegu porodu czy późniejszej opieki nad noworodkiem, ale także dowiemy się jak zachować się, ćwiczyć czy oddychać w czasie porodu, jak radzić sobie z bólem. W czasie samego porodu warto zaś kierować się przede wszystkim radami położnej i lekarza. Należy także pamiętać, że współczesna medycyna oferuje szereg możliwości, które jeszcze kilkanaście lat temu były niemożliwe jak np. znieczulenie, poród w wodzie itp.

A jeśli zbyt mocno utyję

Ostania bolączka czyli sylwetka. Jeśli w czasie ciąży i po niej będziemy pamiętać o zdrowych nawykach żywieniowych oraz o sporej dawce ruchu to bardzo szybko wrócimy do formy sprzed ciąży.