Nastolatka w ciąży

Mimo coraz większej wydawałoby się świadomości seksualnej wśród młodzieży wciąż jeszcze bardzo aktualny jest problem nastoletnich mam, które ciąży nie planowały, które są to sytuacją zaskoczone, a niejednokrotnie i przerażone. Nastolatka w ciąży bardzo często pojawia się w gabinecie ginekologa w dosyć zaawansowanej ciąży, zazwyczaj w towarzystwie matki, przeważnie wystraszona i zdezorientowana. Nie zawsze do końca wie, jak to się stało. Nie ma też zbyt dużego pojęcia o cyklu miesiączkowym i metodach antykoncepcyjnych. Bardzo często jest to jej pierwsza wizyta u ginekologa.

Ciąża podwyższonego ryzyka

Brak świadomości i podstawowej wiedzy na temat swojego ciała i swojej seksualności, to jedno. Jednak tak późna wizyta jest jednak dodatkowym zagrożeniem dla przyszłej mamy i jej dziecka. Ciąża nastolatki to bowiem w większością przypadków ciąża zagrożona. Młoda mama ma problemy z przekazaniem dziecku wszelkich niezbędnych elementów potrzebnych do jego rozwoju, ponieważ jej organizm sam jeszcze przez cały czas się rozwija. Nastoletniej mamie w większym stopniu niż pozostałym ciężarnym grozi więc poronienie, zatrucie ciążowe, anemia czy przedwczesny poród. Dziecko może się urodzić znacznie przed planowanym terminem. Zazwyczaj z bardzo niską wagą urodzeniową. Przedwczesny poród wywołany jest jednak nie tylko przyczynami fizjologicznymi, ale też psychicznymi. Młodej mamie towarzyszy bowiem lęk i stres wywołany tą nieplanowaną sytuacją. Młoda matka bowiem się reakcji rodziców, chłopaka, otoczenia, boi się porodu oraz tego jak podoła obecnej sytuacji. Bardzo ważne jest więc w tym momencie udzielenie jej wsparcia przez najbliższych.

Wsparcie bliskich i środowiska

Bardzo ważne jest także wsparcie również środowiska, w przypadku nastoletnich mam środowiskiem tym jest przede wszystkim szkoła. Obecnie szkoły nie są już aż tak restrykcyjne jak kiedyś. Nastolatce nie grozi więc oddalenie ze szkoły czy kontynuowanie edukacji w szkole wieczorowej. O jej prawa zadbała ustawa z 1993 roku w myśl, której szkoła ma obowiązek zapewnić uczennicy urlop raz niezbędną pomoc w kontynuowaniu przez nią nauki i zaliczaniu przedmiotów. Jeśli stan zdrowia młodej ciężarnej na to nie pozwala nie musi ona uczęszczać do szkoły, a w zamian jest jej gwarantowane nauczanie indywidualne. Zgodę na takie nauczanie można uzyskać poradni psychologiczno-pedagogicznej. Prawo prawem bardzo wiele jednak zależy od postawy konkretnych pracowników szkoły począwszy od dyrektora przez wychowawcę klasy po pedagoga i psychologa szkolnego. To od nich bowiem w dużej mierze zależy bowiem zarówno to jak nastolatka poradzi sobie zarówno z obowiązkiem szkolnym, jak też z nową trudną dla niej sytuacją.

Poród

Poród w przypadku nastoletnich mam bardzo rzadko odbywa się drogami natury, ponieważ w przypadku bardzo młodych kobiet bardzo często mamy do czynienia z ciążami patologicznymi. Po drugie nawet jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, to drogi rodne oraz wciąż jeszcze rozwijające się kości miednicy sprawiają, że organizm młodej kobiety nie jest jeszcze w stanie wydać dziecka na świat metodą naturalną. Z tego powodu lekarze zazwyczaj w przypadku ciąż nieletnich decydują się na wykonanie cesarskiego cięcia.