Obiektywne objawy ciąży - więcej

Wiele symptomów wczesnej ciąży posiada charakter nieswoisty – nie można na ich podstawie jednoznacznie orzec, czy kobieta rzeczywiście jest w błogosławionym stanie, czy też ma problemy zdrowotne, manifestujące się np. nudnościami, częstym oddawaniem moczu, uczuciem ciągłego zmęczenia czy nadwrażliwością czuciową.Niemniej istnieją bardziej obiektywne kryteria, pozwalające stwierdzić, czy kobieta zaszła w ciążę. Jeśli więc występują łącznie następujące objawy, prawdopodobieństwo ciąży jest dosyć wysokie:
– podwyższona podstawowa temperatura ciała, będąca wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Stan podgorączkowy (około 37° C) utrzymuje się co najmniej przez dwa tygodnie po owulacji,
– zatrzymanie miesiączki,
– bolesne i obrzmiałe piersi – piersi bolą cały czas, zwłaszcza brodawki, które stają się bardziej tkliwe i ciemniejsze. Na piersiach uwydatniają się naczynia krwionośne – jest to efekt poszerzenia naczyń żylnych,
– przebarwienie linii środkowej brzucha,
– gęsty, lepki śluz – wiele pań sygnalizuje, iż w pierwszym trymestrze ciąży miało miejsce bardziej obfite niż dotąd wydzielanie śluzu. Wydzielina jest przeważnie biała lub lekko żółta, bezwonna lub o lekko kwaśnym naturalnym zapachu,
– powiększenie macicy i obwodu brzucha – pod wpływem progesteronu macica zwiększa swoją objętość, natomiast początkowy przyrost wagi może mieć związek z zatrzymaniem wody w organizmie. Typowy brzuszek ciążowy pojawia się dopiero około 12 tygodnia ciąży, a więc pod koniec pierwszego trymestru,
– wargi sromowe stają się ciemniejsze i bardziej rozpulchnione.
Należy jednak pamiętać, iż powyższe objawy (podobnie zresztą jak omówione we wcześniejszym artykule tzw. symptomy subiektywne) – nie są do końca pewne i całkowicie wiarygodne. Dlatego warto przeprowadzić dodatkowe badania, które potwierdzą lub wykluczą fakt zajścia w ciążę.
Testy ciążowe
Są dostępne w aptekach i niektórych drogeriach. Polegają na badaniu moczu na obecność gonadotropiny kosmówkowej (hormonu, który jest produkowany od ósmego dnia po zapłodnieniu i wydalany z organizmu kobiety wraz moczem). Choć wiarygodność domowych testów ciążowych jest dość wysoka i wynosi około 90%, jednak nie dają one stuprocentowej pewności.
Laboratoryjny test krwi
Także ten test bada poziom hormonu hCG, jest jednak przeprowadzany nie z moczu, a z surowicy krwi ciężarnej. Test wykrywa ciążę już w tydzień po zapłodnieniu, stanowi więc najszybszą formę diagnozy. Jego skuteczność jest bardzo wysoka i oscyluje w granicach 100%. Test ten pomaga w również ustaleniu wieku ciąży na podstawie stężenia gonadotropiny. Koszt prywatnego badania krwi dla próby ciążowej wynosi 25 zł.
Laboratoryjny test moczu
Opiera się na tej samej zasadzie, co domowy test ciążowy, charakteryzuje się jednak większą dokładnością i jest o wiele bardziej czasochłonny – na wynik trzeba poczekać minimum kilka godzin. Umożliwia wykrycie hCG w okresie 7-10 dni po zapłodnieniu. Jego miarodajność ocenia się na prawie 100%.
Badanie lekarskie
Około ósmego tygodnia ciąży dochodzi do zmiany narządów rodnych, spowodowanych zwiększonym ukrwieniem całego ciała. Ich symptomem może być rozpulchnienie szyjki i macicy, sinoczerwony kolor pochwy, obrzmiałe i ciemniejsze wargi sromowe. W badaniu USG widoczny jest pęcherzyk w jamie macicy.