Pierwsze objawy ciąży, czyli czego się spodziewać i kiedy udać się do lekarza.

Niestety młode matki mają często nikłą wiedzę na temat tego, co je czeka. Tymczasem zdobycie tych informacji pozwala na lepszą reakcję naszego organizmu. Poza tym planowanie ciąży to ciągły stan oczekiwania, a stres z tym związany jest ogromny. Nie popełniaj więc błędów, nie wszczynaj fałszywych alarmów. Zacznij od podstaw – jeśli planujesz ciążę, przejdź na zdrowy tryb życia od razu. Tak, by Twój organizm był w dobrej kondycji. Warto między innymi zapobiegawczo zadbać o odpowiednią dietę. Najlepiej zachowywać się tak, jakby się już było w ciąży – wtedy mamy gwarancję, że już na samym początku organizm będzie dobrze przygotowany na czekające go zmiany.

Oczywiście starając się o dziecko, należy zadbać o odpowiednią wiedzę na temat dni płodnych. A jak rozpoznać ciążę? Niestety należy trochę poczekać. Zapłodnienie następuje najczęściej około 14 dni przed planowaną miesiączką. I nie od razu zadziałają testy ciążowe. Nie bez powodu kobiety o ciąży dowiadują się najczęściej dopiero z powodu spóźnionej miesiączki. Kiedy więc najlepiej wykonać taki test? Najlepiej około 10 dni po terminie spóźniającej się miesiączki.

Niestety często mylimy objawy nie wywołane ciążą, właśnie z nią lub wykonujemy test ciążowy za szybko i daje on wynik negatywny, mimo, że faktycznie jesteśmy w ciąży. Z ostatecznymi wnioskami należy więc uważać. Zestawmy więc wszystkie objawy, które mogą być spowodowane zajściem w ciążę. Należy do nich, poza ustaniem miesiączki:

  • częste oddawania moczu;

  • bolesne piersi;

  • zmęczenie;

  • senność;

  • rozdrażnienie i spadek koncentracji.

Te objawy mogą występować także przy stanie przeziębienia czy grypy. Dlatego czasem pojawia się inny problem. Są one ignorowane, a przyszła mama uznaje, że jest po prostu chora lub przemęczona. Jeśli ciąża jest planowana, kobieta jest w stanie ogromnego stresu. W takim wypadku – i te informacje potwierdza wielu lekarzy – mogą się u niej także pojawić objawy przypominające ciążę.

Częsty jest również problem odwrotny. Powyżej wymienione objawy, związane z zajściem w ciążę i zupełnie dla niej naturalne, mogą wynikać z uaktywnionej przez ciążę cukrzycy. Do objawów tych należą w szczególności:

  • mocniej odczuwane pragnienie;

  • częściej oddawany mocz;

  • częste infekcje pęcherza i pochwy;

  • zmęczenie i mdłości.

Ponieważ cukrzyca jest groźna zarówno dla matki, jak i dziecka, warto pomyśleć o badaniach, które mogą ją potwierdzić lub jej zaprzeczyć automatycznie po zajściu w ciążę.

Powróćmy jeszcze na chwilę do problemu rozpoznania ciąży. Sama miesiączka i jej brak może być również mylące. Kobietom, które mają nieregularne miesiączki w ogóle trudno się zorientować, kiedy w ich organizmie zachodzą pierwsze zmiany związane z ciążą. Jednak nawet te, które mają regularne miesiączki mogą się pomylić. Dlaczego? Ponieważ zupełnie naturalnym objawem w pierwszym okresie ciąży jest krwawienie, które przypomina miesiączkę, a wynika jedynie z procesu zagnieżdżania się zarodka w macicy. Jest ono wprawdzie mniej obfite i krótsze (niż zazwyczaj miesiączka), jednak i tu łatwo o błędne wnioski.

Jeśli oczekujemy ciąży powinniśmy być wyczuleni na wszystkie objawy, jakie może dać nam organizm. Przede wszystkim jednak powinniśmy poddać się badaniom,. Wstępnie możemy wykonać test ciążowy, a następnie – koniecznie jak najszybciej – powinniśmy udać się do lekarza ginekologa.