Pierwsze objawy ciąży

Jednym z pierwszych, najbardziej prawdopodobnych, objawów ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Najłatwiejszym sposobem rozpoznania już bardzo wczesnej ciąży są dostępne w każdej aptece testy ciążowe. Już w pierwszych tygodniach ciąży w organizmie kobiety zachodzą silne zmiany hormonalne, które wywołują bardzo charakterystyczne dla ciąży objawy.

W pierwszym trymestrze ciąży jej objawem są nudności, czasem wymioty. Objawy te nie muszą wystąpić u większości kobiet, jednak zdecydowana większość kobiet w ciąży odczuwa, szczególnie rano po przebudzeniu, nudności. W większości przypadków te poranne mdłości zanikają pomiędzy dwunastym a czternastym tygodniem ciąży. Problem nudności w ciąży najczęściej dotyka kobiety, które zaszły w ciążę po raz pierwszy. W pierwszym trymestrze ciąży wiele kobiet obserwuj u siebie nadwrażliwość na zapachy. Zapachy, które drażnią mogą być bardzo różne, począwszy od zapachu perfum, przez dym z papierosów, czy zapachy wydzielane w trakcie przygotowywania posiłków. W okresie ciąży wiele kobiet ma także tzw. zachcianki. Wiele kobiet preferuje w tym okresie potrawy o kwaśnym smaku, inne wręcz odwrotnie, wolą słodycze. W pierwszym trymestrze ciąży zachodzi w organizmie kobiety wiele zmian hormonalnych, zmiany te są silne i szybkie. Stąd wiele kobiet obserwuje u siebie zmienne nastroje. Na początku ciąży wiele kobiet odczuwa zmęczenie i senność, czasem pojawia się ból piersi. Przykrą dolegliwością, która może pojawić się w pierwszym trymestrze ciąży jest także zgaga.

Żaden z wymienionych objawów nie jest stuprocentową gwarancją, że doszło do zapłodnienia. Takiej gwarancji nie daje nawet brak miesiączki. Przyczyn braku miesiączki może być bowiem wiele. Możemy to sprawdzić wykonując test ciążowy, a następnie potwierdzić składając wizytę u ginekologa. Lekarz potwierdzi nasze przypuszczenia wykonując między innymi próbę ciążową i badanie USG.

Wszystkie początkowe objawy ciąży choć są przykre, to jednak są to objawy zgodne z fizjologią i nie powodu się nimi martwić. Potrafią jednak utrudnić życie ciężarnej. Warto więc wiedzieć, jak je można złagodzić. Na poranne nudności pomaga zjedzenie jeszcze w łóżku małej przekąski. Może to być dowolna przekąska, taka, którą najbardziej lubimy. Nudnościom zapobiega imbir. Nawet w ciąży warto dodawać do potraw odrobinę świeżego korzenia imbiru. Nudnościom można zapobiec także pijąc napar z majeranku. Z kolei zgagę mogą wywołać potrawy smażone, ciężkostrawne oraz słodycze. Jeżeli dokucza nam w czasie ciąży zgaga, to po prostu należy zrezygnować z tego typu potraw. W przypadku zgagi także można sięgnąć po napar z majeranku. Nie wolno jednak sięgać po apteczne preparaty na zgagę. Zgagę mogą wywołać także napoje gazowane i kawa. Trzeba więc z nich zrezygnować. Na zgagę pomaga także jedzenie migdałów. Nieprzyjemne objawy ciąży znikają także wtedy, kiedy kobieta pije duże ilości niskosodowej, niegazowanej wody mineralnej. O szczególnie silnych niepożądanych objawach warto poinformować swojego lekarza ginekologa.