Pierwsze tygodnie ciąży, czyli uciążliwości stanu błogosławionego

Nie ma tu żadnej reguły – niektóre kobiety w ogóle nie czują stanu błogosławionego i orientują się, że są w ciąży się dopiero w kolejnym z rzędu miesiącu jej trwania. Inne wyczuwają zmiany już w pierwszych tygodniach. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej spotykane dolegliwości pierwszych tygodni ciąży to:

  • zmiany w apetycie,

  • częste mdłości,

  • nieznośna senność.

W pierwszym okresie ciąży wiele kobiet skarży się także na wyjątkowo silne rozdrażnienie. Nic dziwnego. To czas ogromnych zmian hormonalnych. Organizm przygotowuje się na przyjęcie i rozwój płodu, dlatego też zupełnie naturalny jest stan ciągłego zmęczenia i wahań nastojów. U części kobiet spotykane są w tym okresie również takie objawy jak dziwny posmak w ustach, ból piersi czy częsta potrzeba oddawania moczu. Nie ma żadnej reguły, która mogłaby przewidzieć, jak na ciążę zareaguje konkretny organizm.

Częstym problemem kobiet w pierwszym etapie ciąży są omdlenia i powracające zawroty głowy. Z jednej strony to zupełnie naturalny wynik zmian hormonalnych, z drugiej może być skutkiem złego odżywiania i nie przygotowania organizmu na ciążę. Dlatego też każda przyszła matka powinna być pod stałą opieką lekarza. Konieczna jest też odpowiednia dieta. Polecane są częste, ale niewielkie posiłki. Oczywiście – wartościowe. Zresztą nawyki żywieniowe zmieniają się podczas ciąży w niezwykle dynamiczny i radykalny sposób. Często pojawia się także wzmożony apetyt.

Te ciągłe zmiany powodują u niektórych kobiet chwilowe przygnębienie. Szczególnie uciążliwe są tak zwane poranne mdłości, które niestety zdarzają się nie tylko rano. Nasilone pojawiają się około 6 tygodnia ciąży. Kobiety różnie przechodzą ten etap. Niektóre mają mdłości niemal przez cały dzień. Najczęściej pojawiają się one jednak rano (stąd nazwa) i wieczorem, mogą niestety trwać nawet kilka godzin. Bardzo często jest tak, że mdłości są reakcją na – na przykład – intensywne zapachy. Nie ma tu właściwie znaczenia, czy coś wcześniej lubiliśmy, czy nie. Problem ustępuje najczęściej w okolicy 11 tygodnia. Z badań wynika, że ta uciążliwość jest bardziej męcząca u kobiet, które są w pierwszej ciąży. Na częstotliwość mdłości mają wpływ zmiany hormonalne oraz to, w jakim stanie psychicznym jest kobieta. Udowodniono, że u tych, które żyją w stresie, mdłości pojawiają się częściej.

W 7-9 tygodniu ciąży organizm przechodzi kolejne rewolucje. Rozrasta się macica, co powoduje, że kobieta przybiera w talii. Zdarza się także ból w podbrzuszu, zupełnie naturalny, jednak wszelkie sygnały warto konsultować z lekarzem. W tym okresie zaczynają się też rozwijać gruczoły mleczne, co wiąże się z dodatkowymi uciążliwościami. Bolą sutki, są nabrzmiałe i bardzo wrażliwe. Zaczynają powiększać się piersi. W 11 tygodniu ciąży częstym problemem jest zgaga i ponowne okresy przygnębienia. Pojawia się także zmęczenie, które można zniwelować tylko w jeden sposób – więcej odpoczywać. Wszystko zazwyczaj mija po 12 tygodniu. Kończy się pierwszy trymestr ciąży, a w drugim kobiety czują się znacznie lepiej.