Pierwszy trymestr ciąży - borelioza rzeszów

Pierwszy trymestr ciąży to okres, którym nie tylko w naszym łonie zaczyna rozwijać się dziecko, ale w którym przyszłej matce udzielają się rozmaite emocje, a w jej organizmie zaczynają zachodzić pewne zmiany.

Emocje

Pierwszy okres ciąży to zazwyczaj okres, w którym targają nami bardo sprzeczne emocje. Wszystko zależy też od tego czy ciąża była ciążą planowaną ,wyczekiwaną czy raczej zaskoczeniem, od tego czy dwie kreski na teście były wynikiem wymarzonym i długo oczekiwanym czy też napawają nas mniejszym lub większym przerażeniem. To jak zareagujemy na wieść o ciąży oraz jej początkowy przebieg zależy bowiem od wielu różnych czynników: właśnie od wymienionego wcześniej czynnika planowania lub zaskoczenia, od tego czy jest to nasze pierwsze dziecko czy też kolejne, od tego jaka jest nasza sytuacja życiowa (czy jesteśmy przykładowo w stałym związku czy jesteśmy singielkami), od tego w jakim jesteśmy wieku, a także od tego jak ten stan znosimy itd. Jedna kobieta będzie udawała, że ciąża nic w jej życiu nie zmieniła, będzie więc dalej prowadziła niezwykle aktywne życie, niezwykle dbała o swój wygląd zewnętrzny i jak najdłużej starała się wcisnąć w obcisłe dżinsy. Inna od razu zacznie prowadzić niezwykle zdrowy tryb życia i już w drugim miesiącu ciąży ubierze ciążowe ogrodniczki chcąc zakomunikować całemu światu, że jest w ciąży i chcąc się dzielić tym szczęściem.

Jak na huśtawce

W tym okresie mamy także do czynienia z huśtawką nastrojów. Szczęście, radość, euforia, a także strach, złość, rozdrażnienie czy łzy, to uczucia, która bardzo często naprzemiennie towarzyszą nam w tym okresie. Jest to jednej strony spowodowane intensywną gospodarką hormonalną w tym okresie, a po drugie po prostu naszą psychiką. Często możemy odczuwać ambiwalentne uczucia. W jednej chwili jesteśmy więc szczęśliwe z powodu życia, które w nas się rodzi, z drugiej pojawia się strach czy wszystko przebiegnie zgodnie z planem, jak sobie poradzimy. Nie wszystkie te kwestie jesteśmy w stanie ogarnąć rozumowo, z tego powodu może nieco są częstsze w tym okresie rozdrażnienie czy łzy. Poza tym wiele tych uczuć jest nam narzucanych przez otoczenia. O ile płacząca czy zdenerwowana kobieta nie będąca w ciąży nie budzi zbyt wiele komentarzy, to jednak te same zachowania u kobiety spodziewającej się dziecka będą automatycznie odczytywane jako humory kobiety ciężarnej.

Najczęstsze objawy

Pierwszy trymestr ciąży przejawia się także w pewnych objawach zewnętrznych. Musimy jednak pamiętać o tym, że ciąża jest sprawa niezwykle indywidualną, toteż każda kobieta będzie je odczuwała nieco inaczej i w innym nasileniu.

Przeciągające się poranne mdłości

Jednym z najbardziej typowych objawów ciąży są poranne nudności. Co prawda są one nazywane umownie nudnościami porannymi jednak kobiety borykają się z nimi o różnych porach dnia, a niekiedy nawet w nocy. Nie ma w zasadzie jakiegoś przepisu, który pozwoliłby tym nudnościom zapobiec lub też je całkowicie zwalczyć. Są jednak pewne zabiegi, które mogą te dolegliwości nieco złagodzić (lekkie posiłki, brak gwałtownych ruchów, szczególnie rano, herbatka z dodatkiem imbiru itp.). Nudności pomimo, że są niezwykle uciążliwe nie powinny nas zbytnio niepokoić. Na pewno uboga dieta w tym okresie nie zaważy w żaden sposób na zdrowiu dziecka czy matki. Organizm kobiety ma bowiem sporą ilość zapasów, z których korzysta w tym okresie płód. Należy jedynie pamiętać o tym, aby przyjmować odpowiednią ilość płynów, aby się nie odwodnić. Objawy te ustępują zazwyczaj około drugiego trymestru ciąży.

Ból piersi

Podobnie przedstawia się kwestia z piersiami. Zazwyczaj w okresie, kiedy miała pojawić się spodziewana miesiączka staja się one bolesne i niezwykle drażliwe. Z czasem problem ten zdaje się coraz bardziej nabrzmiewać i to w sensie dosłownym. Ten objaw również ustępuje w drugiej połowie ciąży.

Ogólne samopoczucie

Jeżeli chodzi o samopoczucie to kobiet w pierwszym trymestrze ciąży zazwyczaj są senne i apatyczne oraz targają nimi wspomniane wyżej emocje.

Rosnący obwód brzucha

Kolejny symptom jest dosyć oczywisty. Chodzi oczywiście o powiększający się obwód brzuch. Zazwyczaj już pod koniec drugiego miesiąca nie da się dopiąć ulubionych spodni, a wskazówka wagi pokazuje około 2kg więcej. Przyrost wagi spowodowany jest między innymi gromadzenie się i zatrzymywaniem większej ilości wody w organizmie. Na zwiększenie obwodu brzucha wpływa także progesteron, który powoduje, że macica się powiększa. Tym samym rozkurczają się mięśnie gładkie jelit, co z kolei niestety prowadzi do bardzo częstego objawu w ciąży jakim są wzdęcia i zaparcia.

Jakie objawy powinny skłonić kobietę do wizyty u lekarza?

Jeśli chodzi o rozrastanie się macicy, to warto obalić w tym miejscu jeden z mitów, a mianowicie to, że rosnąca macica boli. Jej rozrastanie się nie powinno powodować żadnych dolegliwości bólowych. Nawet jeśli zdarza się jakiś sporadyczny dyskomfort to nie powinien on być bólem ciągłym. Ciągły ból, któremu dodatkowo towarzyszy krwawienie powinien nas z pewnością sprowokować do odwiedzenia gabinetu lekarza. Co prawda są kobiety, u których krwawienie w okresie spodziewanej miesiączki występuje jeszcze w czwartym miesiącu ciąży. To jednak każdy taki przypadek należy skonsultować z lekarzem. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że niestety pewna grupa kobiet (około 4%) do 8 tygodnia traci ciążę. Za poronienie najczęściej odpowiadają wady genetyczne płodu. Z medycznego punktu wodzenia jest to bardzo często nazywane naturalną selekcją. W związku z tym każde krwawienie czy powtarzający się ból brzucha powinnyśmy skonsultować z lekarzem. Może ona nam przykładowo zlecić leczenie oraz zażywanie preparatów z progesteronem, które zmniejszają krwawienie, a tym samym ryzyko poronienia.

Badania jakie należy wykonać w pierwszym trymestrze

Już w momencie, kiedy ujrzałyśmy na teście ciążowym dwie kreski powinniśmy umówić się na wizytę kontrolną do lekarza. Który potwierdzi ciążę oraz zleci niezbędne badania. Badania, która należy wykonać w pierwszym trymestrze to przede wszystkim: morfologia, badanie ogólne moczu oznaczenie grupy krwi, oznaczenie poziomu przeciwciał anty D (w celu wykluczenia bądź potwierdzenia konfliktu serologicznego), badanie kierunku cukrzycy oraz oznaczenie poziomu przeciwciał cytomegalii. W pierwszym trymestrze wykonujemy także pierwsze badanie USG. Zazwyczaj wykonuje się je pomiędzy 11, a 14 tygodniem ciąży. Pozwala ono określić nie tylko jak rozwija się płód, ale też ocenić przezierność fałdu karkowego, przegrody nosowej i przepływów żylnych, co pozwala wykryć w tak wczesnym stadium objawy chorób genetycznych. Kobiety z grupy ryzyka, a więc te po 35 roku życia, te w rodzinie , których tepowała choroby genetyczne itd., powinny także wykonać badania prenatalne np. test podwójny PAPP- a jest to badanie krwi, które powoli ocenić ryzyko chorób genetycznych (m.in. zespołu Downa).

A co słychać u dzieciątka?

Pod koniec trzeciego miesiąca dokładnie jest już wykształcona głowa (która nadal jest bardzo duża w stosunku do reszty rozwijającego się organizmu) oraz kończyny. Zaczynają zanikać błony pomiędzy palcami rąk i stóp. Ostatecznie jest ukształtowane także serduszko płodu, które pompuje krew zarówno d ciała jak i do łożyska. Zaczynają się kształtować mięśnie przełyku, żołądka i jelit. Szkielet coraz bardziej kostnieje. Pod koniec pierwszego trymestru dziecko waży około 30g i mierzy około 75cm.