Podróżowanie w ciąży - Posypki cukiernicze

Wiele kobiet będących w odmiennym stanie ani myśli zrezygnować z aktywnego trybu życia i podróży i słusznie. Należy jednak pamiętać o tym, że każda ciążą przebiega inaczej. Jednak kobieta w okresie ciąży może się zmienić w prawdziwą globtroterkę inna przez większą część ciąży może być przykuta do łóżka. Wszystko zależy od tego, jak znosimy ciążę i w jaki sposób ona przebiega. Zawsze jednak należy pamiętać o zachowaniu pewnych środków ostrożności.

Przeciwwskazania

Przed poważniejszym planowanym wyjazdem warto więc udać się do prowadzącego ciążę lekarza ginekologa i skonsultować się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do odbycia tego typu podróży. Przeciwwskazaniem może być tzw. ciąża zagrożona, przebiegając z komplikacjami, zagrożona poronieniem lub przedwczesnym porodem. Lekarz może także odradzić forsowną podróż, jeśli mamy nadciśnienie, cukrzycę, a nawet w przypadku ciąży bliźniaczej.

Który okres najlepszy

Pierwszy trymestr ciąży to okres kiedy większość z nas targana jest mdłościami. Według przeprowadzanych badań na mdłości i wymioty skarży się od 50 do 90% kobiet. Z tego powodu jedynie bardzo niewielki odsetek pań myśli w tym czasie o podróżowaniu. Ponadto gospodarka hormonalna oraz zmiany zachodzące w naszym organizmie sprawiają, że czujemy się w tym okresie wiecznie zmęczone i raczej samowolnie rezygnujemy z wszelkich aktywności. Gro kobiet na tak wczesnym etapie ciąży boi się też po prostu ryzyka poronienia. W ostatnim trymestrze ciąży z kolei obawiamy się zaś przedwczesnej ciąży z dala od domu, swojego lekarza, wybranego szpitala itd. Spory brzuszek sprawia ponadto, że w wielu sytuacjach nie czujemy się już do końca komfortowo. Z tego powodu dalszą podróż najlepiej planować na drugi trymestr ciąży, wtedy kiedy czujemy się najlepiej, a brzuszek jest jeszcze na tyle mały, że w niczym nam on nie przeszkadza.

Jaki środek transportu wybrać?

Poza wyborem terminu wyjazdu ważny jest także wybór środka lokomocji. Wieloma mitami i stereotypami obrosło przykładowo latanie samolotem. Jeśli jednak nie mam żadnych przeciwwskazań medycznych, to nie ma powodu, abyśmy rezygnowały z tej skądinąd wygodnej i szybkiej formy podróżowania. Musimy się jednak liczyć z tym, że po 7 miesiącu ciąży większość linii lotniczych nie wpuści nas na pokład swojego samolotu. Podczas podróży warto pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości opady oraz krótkich spacerach.

Samochód to chyba najpopularniejszy środek transportu. Kiedy zamierzamy samodzielnie podróżować samochodem musimy się jednak liczyć z tym, ze poprzez zamiany, zachodzące w naszym organizmie oraz zmęczenie nasza koncentracja może być nieco obniżona. Niezależnie też czy jesteśmy kierowcą czy pasażerem powinnyśmy pamiętać o wykonywaniu regularnych przez, które pozwolą nam na wyprostowanie nóg oraz po prostu zmianę pozycji i przewietrzenie się. Nasze prawo nie wymaga tego, aby kobieta w ciąży podróżowała w pasach bezpieczeństwa. Jednak należy się zastanowić, czy na pewno warto z tego przywileju korzystać. Badania wykazują bowiem, że zapięte pasy bezpieczeństwa niejednokrotnie uratowały życie matce oraz dziecku. Należy tylko zapinać je pod brzuchem.

Jeżeli chodzi a autobus czy inne środki komunikacji miejskiej to również nie ma potrzeby aby z nich zrezygnować. Co więcej warto korzystać z przywilejów, jakie daje nam stan błogosławiony i w razie potrzeby domagać się miejsca siedzącego. Pod koniec ciąży ze względu na duszność i duże zatłoczenia ta forma komunikacji nie jest zbytnio polecana. Jej przeciwieństwo stanowi jednak pociąg zwłaszcza dalekobieżny. Pozwala on bowiem na wykonywanie podczas jazdy krótkich spacerów. Pozwala nawet na ucięcie sobie krótkiej drzemki podczas podróży.

Gdzie jechać, a gdzie nie jechać?

Istotne jest nie tylko to jak podróżujemy , ale też gdzie. Najlepiej byłoby oczywiście wybrać się do sielskiego, nadmorskiego lub górskiego kurortu o charakterze sanatoryjnym z zagwarantowaną za każdym rogiem opieką medyczną. Nie zawsze jednak leży to w upodobaniach, charakterze i temperamencie młodej mamy. Chociaż jak już wspomniano ciąża nie jest przeciwwskazaniem do odbywania podróży, to jednak są takie kraje i zakątki świata, których powinniśmy w tym okresie raczej nie odwiedzać. Chodzi tu przede wszystkim kraje w których nie ma odpowiednich warunków sanitarnych, jak też te, w których panuje bardzo wysoka temperatura oraz te, które są zagrożone różnego typu chorobami zakaźnymi. (Mowa tu w szczególności o niektórych rejonach Afryki i Azji). Musimy pamiętać o tym, że w czasie ciąży nie jesteśmy w stanie przyjąć szczepionek ochronnych. Jeżeli już koniecznie musimy w czasie ciąży odbyć podróż, do któregoś zagrożonych rejonów, to powinniśmy przedyskutować z lekarzem prowadzącym, jakie są inne formy zapieczenia się przed chorobą w tym wypadku. Zawsze też kiedy udajemy się w bardziej egzotyczne kraje, w których klimat i warunki oraz tradycje żywieniowe są odmienne od naszych powinniśmy pamiętać o tym, żeby nie jeść surowych posiłków oraz pić tylko butelkowaną wodę. Należy też unikać nadmiernego kontaktu ze słońcem oraz chronić się przed komarami i innymi insektami. Powinnyśmy też przedsięwziąć wszelkie środki ostrożności, a więc jeszcze przed wyjazdem zapisać sobie adresy tamtejszych szpitali i palcówek medycznych oraz wziąć ze sobą aktualne badanie, potwierdzenie ubezpieczenia i kartę przebiegu ciąży oraz oczywiście numer telefonu do naszego ginekologa.

Wyjazdy służbowe

Jest jeszcze jedna kwestia. Nie każda kobieta czuje się w ciąży idealnie. Nie każda też marzy w tym okresie o podróżach. Bardzo często stan zdrowia i samopoczucia sprawiają, że nie chce ona lub nie może w tym czasie nigdzie wyjeżdżać. Co więc w takim czasie z obowiązkowymi wyjazdami służbowymi? Otóż kobieta w odmiennym stanie może bez żadnych konsekwencji odmówić udziału w podróży służbowej. Prawo takie gwarantują jej odpowiednie zapisy znajdujące się w obowiązującym prawie pracy.