Podstawowe alergie, diagnostyka i profilaktyka - Kołdry bawełniane dla alergików
Alergia to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości XXI wieku. Spowodowana jest nieprawidłową reakcją organizmu na alergeny. Przy pierwszym zetknięciu organizm zaczyna bowiem wytwarzać przeciwciała IgE i staje się gotowy do wyprodukowania dużej ilości immunoglobin odpornościowych. Przeciwciała te mają rozpoznawać cząsteczki znajdujące się w organizmie, a te, które zostaną odebrane za zagrażające organizmowi, w następnej kolejności poddać procesowi niszczenia. Broniąc się przed inwazją negatywnych cząsteczek, organizm ulega więc stanowi zapalnemu, który objawia się w postaci obrzęku czy wysypki.
Roztocza i pyłki, czyli podstawowe alergie
Jedną z najczęściej uczulających grup powodujących alergie są pyłki oraz roztocza. Właśnie dlatego konieczne jest stosowanie profilaktyki antyroztoczowej, a więc skierowanej przeciwko roztoczom oraz odchodom będącym silnie uczulającymi alergenami. Profilaktyka ta obejmuje przede wszystkim szereg działań podejmowanych w domu. Należy do nich między innymi zadbanie o łóżko, pościel czy pokrowce, przede wszystkim poprzez pranie w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza – taka temperatura zabija bowiem roztocza. Dobrze jest także założyć pokrowce antyroztoczowe oraz regularnie odkurzać cały dom.
Alergeny zwierzęce
Obok roztoczy i kurzu domowego do najważniejszych alergenów całorocznych z pewnością należą alergeny zwierzęce. Przed wystąpieniem niepożądanych objawów alergii nie można się niestety uchronić jedynie poprzez nieposiadanie zwierzęcia. Nawet osoby bez pupila są narażone na kontakt z alergenami zwierzęcymi, a w konsekwencji także na rozwój uczulenia. Alergeny zwierzęce znajdują się oczywiście w kurzu domowym z podłóg czy wykładzin. Unikanie ich wcale nie jest jednak proste – kontakt ze zwierzęcymi alergenami można mieć również w innych miejscach, chociażby w centrum handlowym czy środkach komunikacji miejskiej, a także w wielu ośrodkach użyteczności publicznej.
Badania alergiczne, czyli diagnozowanie alergii
Aby udać się do alergologa, należy w pierwszej kolejności otrzymać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Już na podstawie badania lekarskiego oraz wywiadu można stwierdzić alergię wziewną, jednak dla potwierdzenia wstępnej diagnozy konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich testów. Tego rodzaju badania można podzielić na trzy podstawowe kategorie. Najczęściej wykonywane są obecnie testy skórne, w których krople alergenu nanosi się na przedramię lub plecy, a następnie nakłuwa skórę, a potem obserwuje te miejsce w poszukiwaniu zaczerwienienia lub bąbli. Dużą popularnością cieszą się także testy z krwi, które polegają na oznaczeniu przeciwciał IgE dla głównych alergenów pyłkowych, roztoczowych, pleśniowych i zwierzęcych. Do trzeciej grupy należą testy prowokacyjne, które stosuje się najczęściej w przypadku wyboru terapii odczulającej. W przypadku takich testów do nosa rozpyla się alergen, a następnie ocenia, co uczula najbardziej. Testy prowokacyjne powinny być przeprowadzane pod ścisłym nadzorem lekarza.
Źródło: Alergia.med.pl.