Problem karmienia naturalnego - dsm.katowice.pl

Gdy urodzimy nasze pierwsze dziecko często zdarza się, że mamy problem z przełamaniem się karmieniem piersią. Wiele kobiet ma duży problem z tym, ponieważ są pełne obaw. Zazwyczaj na problem przełamania wpływają:

-brak pewności siebie

– trudności ze zdrowiem matki i dziecka

– brak pewności siebie

– osamotnienie

– obawa związana z wystarczającą ilością pokarmu

– sprzeczne informacje zamieszczane w różnych czasopismach, czy od innych kobiet.

Jak można sobie z tym radzić?

Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest zainteresowanie naszego partnera karmieniem wspólnego dziecka i wsparcie z jego strony. Większa część mężczyzn ma zmysł techniczny, dzięki czemu znacząco mogą nam pomóc i stać się naszymi sprzymierzeńcami w walce o udane karmienie piersią. Drugą opcją wartą poświęcenia swego czasu jest znalezienie wśród swoich krewnych lub znajomych osób które mają w tym praktykę. Zawsze można skorzystać z rad bardziej doświadczonych w tym temacie. Nie trzeb zresztą daleko szukać, gdyż nasze matki lub babcie będą dobrze obeznane w tym temacie.

Kiedy najlepiej odstawić dziecko od karmienia piersią?

Nie ma skutecznego terminu przerwania karmienia piersią. W dużej mierze same decydujemy o tym kiedy mamy przestać. Najlepszym rozwiązaniem jest karmienie dziecka piersią do 6 miesiąca, gdyż młody organizm nie posiada jeszcze funkcji obronnych i trawiennych, a które uzyskuje z mlekiem matki. Po skończeniu przez nasze dzieci pół roku należy stopniowo wprowadzać do ich żywienia pokarmy innego pochodzenia. Jednak żywność zewnętrzna powinna stanowić formę uzupełnienia pokarmu od matki, a nie je całkowicie zastąpić. Najlepszym czasem na odstawienie dziecka od piersi będzie jego jasny komunikat. Dziecko karmione stopniowo innymi pokarmami zacznie ograniczać przyjmowanie mleka matki, a więc to będzie dobry moment na jego odstawienie.

Gdy na świat przychodzą bliźniaki

W obecnej dobie coraz częściej na świat przychodzi coraz więcej dwojaczków. O ile w karmieniu jednego dziecka występuje problem, to tu jest on podwójny. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest oddzielne wyrabianie nawyków karmienia u każdego z osobna. Gdy widzimy, że dzieci karmione pojedynczo zachowują prawidłowy przyrost masy możemy wtedy spróbować karmić oba razem. W tym przypadku rodzi się kolejne pytanie: ale w jaki sposób? Otóż wśród wielu rozwiązań dwa wydają się najskuteczniejsze, a mianowicie:

-w pozycji krzyżowej

-w pozycji spod pachy

Oba sposoby są dobre, ale zawsze można ułatwić karmienie przy pomocy specjalnych chust lub szelek.

Na pewno karmienie jednoczesne dwójki dzieci pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu, dzięki temu będziemy mogli przeznaczyć go dla siebie. Często zdarza się, że jedno z dzieci jest skuteczniejsze w opróżnianiu piersi, dlatego też nie należy przydzielać do tej samej cały czas jednego dziecka. Należy też pamiętać, żeby w pierwszych tygodniach karmienia sprawdzać wagę dzieci. raz