Relaks podczas ciąży

27Kobieta podczas ciąży powinna szczególnie o siebie dbać. Nie oznacza to jednak absolutnie, że ma się położyć do łózka i spędzić w nim następne dziewięć miesięcy. Takie rozwiązanie jest konieczne jedynie w przypadku ciąży zagrożonej. Natomiast gdy płód rozwija się prawidłowo, a kobieta czuje się dobrze, powinna starać się żyć normalnie, aczkolwiek zwracać większą uwagę na wypoczynek i relaks.

Panie w ciąży nie muszą wcale rezygnować z pracy, o ile nie wykonują jej w szczególnie trudnych i niebezpiecznych warunkach. Kobiety, które pracują w biurze, szkole czy sklepie wcale nie muszą brać urlopu zdrowotnego na cały czas ciąży. Ważne jest jednak to, aby nie brały nadgodzin, lecz ograniczyły się do pracy w ramach jednego etatu czy najlepiej niepełnego etatu. Powinny także wystrzegać się pracy nocnej. Po powrocie do domu kobieta w ciąży powinna zaś zorganizować sobie skuteczny wypoczynek i relaks. Jeżeli czuje się senna, powinna wziąć letni prysznic i położyć się na godzinkę czy dwie. Jeżeli natomiast ma w sobie jeszcze trochę energii, powinna raczej zorganizować sobie aktywny wypoczynek, iść na spacer czy nawet uprawiać jakiś lekki sport, na przykład jogging czy pływanie, oczywiście, dopóki brzuch nie jest na to zbyt duży. Kobietom w ciąży przyda się również gimnastyka w ramach szkoły rodzenia, uprawianie jogi czy pilates. Podobne ćwiczenia nie tylko przygotowują ciało do porodu niemal bezbolesnego, ale pomagają również wypocząć i się rozluźnić w trakcie ciąży. Warto również, aby ciężarna kobieta zorganizowała sobie jakiś bardziej duchowy wypoczynek – słuchała muzyki, zwłaszcza relaksacyjnej, czytała książki oraz chodziła do kina czy teatru. Najlepiej zresztą, aby podczas ciąży znalazł się czas na wszystkie te trzy typy wypoczynku – zwiększoną ilość snu, ruch, a przynajmniej przebywanie na świeżym powietrzu, a także obcowanie ze sztuką. Rodzina i przyjaciele kobiety w ciąży powinni zaś ją wyręczać, przynajmniej częściowo i przynajmniej w ostatnim etapie ciąży, z obowiązków codziennych, jak gotowanie, pranie, sprzątanie, a przede wszystkim robienie zakupów. Ciężarna kobieta absolutnie nie powinna dźwigać ciężarów.

Relaks w trakcie ciąży służy różnym celom. Wpływa pozytywnie na ciało, pozwala mu się zregenerować, nabrać sił, co służy rozwojowi płodu, a także pozytywnemu samopoczuciu samej kobiety. Ponadto wypoczynek jest ważny dla psychicznego samopoczucia kobiety, a w konsekwencji także jej dziecka. Dzięki relaksowi kobieta wycisza negatywne emocje, a nabiera pozytywnych, zaczyna mieć pozytywny nastrój i odważnie patrzy w przyszłość. Odprężona i spokojna, wpływa pozytywnie na życie płodu, który także staje się odprężony i spokojny. Stres może bardzo negatywnie wpłynąć i na kobietę, i na jej dziecko, doprowadzić do zaburzeń w trakcie ciąży, a nawet do poronienia. Dlatego też relaks jest tak istotny i nie może go zabraknąć w życiu ciężarnej osoby. Odpoczynek, fizyczny i psychiczny, okazuje się równie ważny, co zdrowe i obfite pożywienie, a także regularne wizyty u ginekologa-położnika. Powinna o tym pamiętać każda kobieta planująca powiększenie rodziny.