Rodzaje skurczów w ciąży

Skurcze w ciąży to w zasadzie jeden z charakterystycznych jej objawów. W trakcie ciąży kobieta odczuwa bowiem wiele różnego rodzaju skurczy.

Skurcze Alvareza

Pierwsze skurcze, jakie zazwyczaj odczuwa ciężarna to tzw. skurcze Alvareza. Są to skurcze, które pojawiają się w połowie ciąży. Zazwyczaj po zakończeniu 20 tygodnia. Powodują je zmiany w budowie macicy, a dokładniej rzecz ujmując rozciąganie się jej włókien. Może im towarzyszyć lekkie twardnienia brzucha. Nie są to skurcze zbyt bolesne. Niemniej jednak kobieta może odczuwać w związku z nimi pewien dyskomfort. Skurcze te są raczej nieregularne. Szczególnie odczuwamy je w nocy bądź przy jakimś gwałtowniejszym ruchu. Przyjęcie innej pozycji ciała pozwala zazwyczaj zniwelować dyskomfort.

Skurcze Braxtona-Hicksa

Innym rodzajem są skurcze Braxtona-Hicksa. Są one bardzo obrazowo nazywane skurczami przepowiadającymi. One również zaczynają się po ukończeniu 20 tygodnia ciąży. Macica od tego czasu napina się przygotowując się do swojej późniejszej pracy podczas porodu. Skurcze te są nieco podobne do bólu, który większość kobiet odczuwa podczas miesiączki. Zaczynają się w okolicy pępka, skąd następnie przesuwają się nico ku dołowi. Początkowo są one bardzo nieregularne i raczej krótkie. Trwają po kilka kilkanaście sekund. W końcowej fazie ciąży występują jednak coraz częściej – niekiedy nawet co 20-30 minut, a ich czas coraz bardziej się wydłuża. Zazwyczaj stają się również coraz bardziej bolesne.

Skurcze porodowe

Ostatni rodzaj skurczów, to skurcze porodowe, określane też niekiedy bólami porodowymi. W prawidłowo przebiegającej ciąży występują one zazwyczaj około 38-40 tygodnia ciąży. Są one związane z rozszerzaniem się szyjki macicy i towarzyszą zbliżającemu się porodowi. Ich efektem ma być nowiem całkowite rozwarcie się ujścia macicy i umożliwienie przyjścia dziecka na świat drogą naturalną. Na początku są one niezbyt mocne i występują w dużych odstępach czasu. Z czasem czas pomiędzy kolejnymi skurczami znacznie się skraca i stają się one coraz bardziej bolesne. Kiedy skurcze stają się bardzo regularne i występują co około 15 minut to znak, że najwyższy czas udać się do szpitala. Odstępy pomiędzy kolejnymi skurczami coraz bardziej się skracają, a ich czas coraz bardziej się wydłuża. Umożliwiają one nie tylko pełne rozwarcie, ale tez przyjście dziecka na świat, następnie pozwalają także na wydalenie łożyska. Po zakończeniu akcji porodowej bardzo często mamy także do czynienia z tzw. skurczami połogowymi, które towarzysza obkurczaniu się macicy.

Kiedy zgłosić się do lekarza

Skurcze w ciąży są zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. Niemniej jednak takie sytuacje, kiedy skurcze powinny nas zaniepokoić. Skurcze mogą bowiem towarzyszyć poronieniu, odklejeniu łożyska czy przedwczesnemu porodowi. Do wizyty u lekarza czy w szpitalu powinny nas skłonić skurcze pojawiające się w pierwszej fazie ciąży zwłaszcza jeśli towarzyszą im dodatkowe objawy takie jak plamienie, gorączka, ból miednicy czy ból w dole pleców. Również skurcze, które zaczynają się po 20 tygodniu ciąży, ale są niezwykle silne, regularne oraz towarzyszy im twardnienie brzucha mogą świadczyć o zagrożeniu przedwczesnym porodem.