Rozstępy – walka beznadziejna? - https://fyoung.pl/depilacja-laserowa-warszawa/

Pochwaliłaś się 'dzieciatej’ przyjaciółce, że jesteś w ciąży? Po wstępnych gratulacjach bardzo prawdopodobne, że usłyszysz całą masę przestróg i ponurych wróżb, wśród których jak echo powracać będzie złowrogie słowo – 'Rozstępy’. Jak ratować swój rosnący brzuszek, ale i nie dać się zwariować?

Na początek warto dowiedzieć się, co to w ogóle są rozstępy i jak powstają. Za napięcie skóry odpowiedzialne są włókna kolagenu i elastyny. W czasie ciąży szalejące hormony osłabiają je. Na skutek gwałtownego rozciągania skóry włókna są rozrywane i powstają sino-różowe pęknięcia w gładkiej strukturze jej powierzchni – to właśnie te nieestetyczne ślady nazywamy rozstępami. Nie tylko hormony mają wpływ na ich powstawanie. Także niewłaściwa dieta może osłabić skórę, zwłaszcza, że teraz wszystkie składniki odżywcze transportowane są do rozwijającego się dziecka. Gdy mama odżywia się nieodpowiednio, witamin i mikroelementów dla jej organizmu zwyczajnie brakuje. Sam fakt, że brzuch musi w czasie ciąży osiągnąć nawet ponad metr średnicy, sprzyja pękaniu skóry. To samo zjawisko obserwujemy u skokowo rosnących nastolatków – dziewczęta często mają rozstępy na biodrach, chłopcy zaś – na plecach. Jeśli kobieta w ciąży tyje ponad normę, nie może jej dziwić pojawienie się ich nie tylko na brzuchu, ale też na nogach, plecach, ramionach. Rozstępy nie oszczędzają także szybko rosnących piersi, które muszą się przygotować do laktacji. Niestety, za powstawanie tych szpecących znaków są odpowiedzialne także geny. Jeśli w twojej rodzinie kobiety w ciąży zmagały sie z takim problemem, uniknięcie go i dla ciebie będzie trudne. Trudne nie znaczy jednak niemożliwe.

Walkę o zachowanie gładkiego brzuszka warto zacząć jak najszybciej – nawet gdy dopiero zaczynasz podejrzewać, że jesteś w ciąży. W pielęgnacji skóry najważniejsza bowiem jest systematyczność i nastawienie na długoterminowy efekt. W sklepach kosmetycznych znajdziesz szeroki wybór kremów i olejków przeciw rozstępom. Niestety, im lepsze specyfiki, tym ich cena wyższa. Pamiętaj jednak, że rozstępy, jeśli już się pojawią, zostaną na skórze do końca życia. Aby stały się mniej widoczne, możesz potraktować je radykalnymi środkami (laser, terapie w gabinecie kosmetycznym), których koszt o niebo przewyższa cenę nawet najdroższych kremów – wybór powinien więc być oczywisty. Aby pobudzić krążenie podskórne, i tym samym uczynić skórę lepiej odżywioną, warto – choć to nieprzyjemne – polewać się na zmianę ciepłą i zimną wodą. Wcierając krem lub olejek, masuj skórę, delikatnie naciągając poszczególne jej partie, by przyzwyczaiła się do tego stanu i lepiej zniosła późniejsze trudy. Pilnuj swojej wagi. Odchudzanie w ciąży jest surowo zabronione, nie znaczy to jednak, że objadanie się bez ograniczeń jest wskazane. Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży to 10-12 kg i jedząc racjonalnie, jesteśmy w stanie bez trudu utrzymać się w tych granicach. Zdrowa dieta pomoże też odżywić skórę.

Gdy wszystkie środki zapobiegawcze zawiodą i rozstępy jednak się pojawią, nie wpadaj w rozpacz. Po ciąży będą stopniowo blednąć i wygładzać się, mogą w końcu stać się prawie niewidoczne. Zresztą przejmowanie się takimi drobiazgami zejdzie na dalszy plan, gdy powitasz na świecie swoje upragnione maleństwo.