Samotne macierzyństwo - Alimenty Kraków

Ciąża jest zwykle stanem oczekiwanym i planowanym. Wiadomość o mającym pojawić się na świecie dziecku raduje jego rodziców. Zaczyna się gorący okres oczekiwania i oczywiście szeroko zakrojone przygotowania na jego powitanie. Zwykle powiększenie się rodziny cementuje związek dwojga ludzi. Tworzą się nierozerwalne więzi, które już zawsze będą pomiędzy nimi, a dzieckiem. Zdarza się jednak, że ciąża jest zaskoczeniem. Jest wynikiem przelotnego romansu lub krótkotrwałego związku, który od początku był bez szans na wspólną przyszłości. Ciężarna kobieta staje przed faktem, że urodzi dziecko jako samotna matka. Boryka się z wieloma problemami i targają nią liczne wątpliwości i pojawiają się pytania czy na pewno poradzi sobie w tej wyjątkowej sytuacji.

Samotna matka w dzisiejszym świecie nie jest już piętnowana jak kiedyś. Dawniej wytykano taką kobietę palcami, dziś nikogo nie dziwi samotne macierzyństwo. Choć początkowo na pewno trudno się jej odnaleźć w tej nietypowej sytuacji, ale pojawiające się na świecie dziecko mobilizuje ją do działania. Oczywiście lepiej, jeśli to oboje rodziców zajmują się maleństwem i dzielą pomiędzy siebie liczne obowiązki. Ale mama samotnie wychowująca dziecko przy odrobinie dobrej organizacji również jest w stanie sprostać wszystkim zadaniom. Dobrze, jeśli dodatkowo ma wsparcie rodziny czy przyjaciół, którzy mogą ją wspierać i od czasu do czasu pomóc w opiece nad maluchem.

Nie ma podstaw do twierdzenia, że dziecko wychowywane w niepełnej rodzinie jest nieszczęśliwe czy mniej kochane ze względu na to, że nie ma obydwojga rodziców. Samotnej mamie na pewno jest trudno zastąpić ojca, szczególnie w przypadku posiadania dziecka płci męskiej, któremu może brakować pozytywnych, męskich wzorców do naśladowania. Wydaje się, że nawet nie ma co próbować, a wręcz przeciwnie należy uświadomić dziecku, że pomimo braku pełnej rodziny jest ono tak samo mocno kochane. To, że nie ma przy nim ojca, nie znaczy, że jest ono gorsze.

Samotne macierzyństwo pomimo wielu przeciwności, ma także dobre strony. Kobiety wychowujące w pojedynkę swoje dziecko są zwykle bardziej przebojowe i lepiej radzą sobie w życiu. Są najlepszym przykładem dla swojego dziecka, że można sobie doskonale radzić w życiu, nie mając wsparcia w partnerze. Dzieci samotnych matek muszą szybciej dorosnąć i są zwykle bardziej samodzielne od swoich kolegów z pełnych rodzin. Poza tym mają zwykle lepsze relacje z matką. Specyficzny rodzaj więzi łączącej dziecko i samotną matkę jest doskonałym fundamentem do wybrania właściwej drogi życiowej i podejmowania mądrych wyborów.

Ciąża samotnej kobiety to jeszcze nie koniec świata. Płeć piękna pomimo, że z zewnątrz delikatna i krucha, ma w sobie ogromną siłę do walki, zwłaszcza w sytuacji kiedy w grę wchodzi dobro dziecka. Budzą się w niej nieznane dotąd pokłady energii i odwagi. Dla swojego malucha jest w stanie przenosić góry i jest zdolna do największych poświęceń. I choć decyzja o samotnym macierzyństwie wydaje się bardzo trudna, to w momencie przyjścia na świat dziecka wydaje się być jedyną i słuszną.