Szpitalna wyprawka dla mamy i maluszka

1372512_pregnancy_close-upKażda mama czeka z niecierpliwością na „ten” moment. Szykuje gniazdko, kupuje malutkie ciuszki dla nowego członka rodziny. Wyczekuje z niecierpliwością pierwszych oznak porodu. Uczęszcza do szkoły rodzenia, aby razem z partnerem jak najlepiej przygotować się na ten bardzo ważny dzień w ich życiu.
Jednak nie można zapomnieć o najważniejszym. Wyprawce do szpitala dla siebie i maluszka! Najlepiej, aby torby były spakowane na 3-4 tygodnie przed terminem, na wszelki wypadek, gdyby maluszek jednak zechciał przywitać świat wcześniej. Później w pośpiechu można wielu bardzo ważnych rzeczy po prostu zapomnieć.

Przyszła mama powinna mieć przygotowane dwie torby: jedną dla siebie i jedną dla maluszka.

Zacznijmy od torby dla mamy:
– najważniejsze dokumenty niezbędne przy przyjęciu do szpitala (karta ciąży, dowód osobisty, potwierdzenie ubezpieczenia, określenie grupy krwi mamy, HBS, WR, morfologia, ostatnie USG)
– woda do picia, najlepiej z dziubkiem i niegazowana,
– gumka do włosów,
– pomadkę nawilżającą,
– 2 koszule+ jedna przeznaczona do karmienia, szlafrok,
– kapcie do chodzenia po oddziale,
– majtki poporodowe,
– wkładki laktacyjne,
– podkłady duże.
– wkładki poporodowe, lub podpaski,
– ręczniki,
– skarpetki,
– podstawowe przybory do toalety (klapki pod prysznic, szampon, grzebień, żel pod prysznic, ulubione kosmetyki)
– ubrania na dzień wyjścia, najlepiej jeszcze ciążowe (brzuszek nie od razu całkiem znika)
– telefon, aparat, coś do czytania
Torba dla maluszka (najlepiej najpierw zadzwonić na oddział i dowiedzieć się, co zapewnia szpital)
– pieluszki,
-chusteczki do pielęgnacji,
– krem na odparzenia
– po 5 sztuk body, śpioszki, skarpetki, pajacyki,
– jeśli maluszek urodzi się latem, przyda się pieluszka flanelowa do okrycia,
– pieluszki tetrowe,
– małe skarpetki na rączki, aby malec się nie podrapał,
– ciuszki na wyjście ze szpitala (warto spakować w osobna reklamówkę, aby potem się nie pogubić i wziąć pod uwagę ewentualna zmianę pogody)
– awaryjnie smoczek.
Na początek te podstawowe rzeczy wystarczą, zawsze ewentualnie partner może coś dowieźć.
Nie należy zostawiać pakowania torby na ostatnia chwilę. W skurczach kobieta nie jest wstanie do końca zapanować nad wszystkim i spamiętać, co dokładnie miała zabrać…a, niestety, w szpitalu wszystkim nie dysponują.
Nie należy pozostawiać również tego zadnia mężczyźnie, musimy pamiętać, że dla przyszłego tatusia to również wielkie wydarzenie i wcale nie mniejszy stres. Dodatkowo mężczyźni zazwyczaj nie rozróżniają części niemowlęcej garderoby, a do tego dobranie ubranek odpowiednim rozmiarem graniczy dosłownie z cudem.
Najlepiej przed rozwiązaniem wybrać się do szpitala, w którym będzie się odbywa się poród, aby dowiedzieć się, jakie wymogi ma szpital. Bardzo często w wielu szpitalach jest kategoryczny zakaz przywożenia czegokolwiek dla rodzącej- inne wręcz przeciwnie pozwalają na drobne przekąski. Część zapewnia dla dziecka zarówno pieluszki, ciuszki, jaki podstawowe środki kosmetyczne. Są jednak też takie, w których można liczyć tylko na ciuszki pozostałe rzeczy trzeba mieć ze sobą.
Najlepiej wszystkiego dowiedzieć się wcześniej, aby potem zaoszczędzić sobie dodatkowych stresów.