Uporczywy problem z laktacją - Detektory gazów

Dosyć często, gdy jesteśmy w ciąży widzimy wiele ulotek na temat naturalnego karmienia, jego plusów, ale jeszcze jednak nie spotkałam się z ulotkami na temat częstego problemu, a mianowicie problemów laktacyjnych. Właśnie one są głównym powodem, dlaczego często przerywamy karmienie stosunkowo szybko, a możemy tego uniknąć, tylko w4 doby po porodzie. Wystarczy się prawidłowo przygotować.

Pierwszym problemem z którym mogą spotkać się karmiące matki jest nawał mleczny. Jest to zjawisko zachodzące zazwyczajpodczas 4 doby po porodzie. Jest to początek laktacji, czyli początek napełniania naszych piersi przez pokarm. Na początku wytwarzane są duże ilości pokarmu, co może prowadzić do zatorowości i w efekcie do bólów oraz obrzęków. Ważne, by w tym okresie dbać szczególnie o piersi i naszego potomka przystawiać jak najczęściej do piersi, co skutecznie będzie redukować nadmiar pokarmu. Laktacja powinna ustabilizować się nam po ok. 2 tygodniach, więc do tego czasu należy stosować okłady chłodzące w chwilach ostrych bólów. Dobrą opcją jest zaopatrzenie się w laktator, który skutecznie odciągnie pozostałą ilość do momentu zaznania ulgi.Należy pamiętać, by nie przesadzać z ilością ściąganego mleka, gdyż nasze piersi natychmiast zareagują na duży brak i przystąpią do produkcji nowego pokarmu, co ponownie będzie powodować obrzęk.

W przypadku, gdy nastąpi zastój pokarmu należy stosować na pierś ciepły okład, co umożliwi przepływ pokarmu, a po skończonym karmieniu należy nałożyć zimny okład.

Gdy nasze piersi dosięgnie stan zapalny należy bezwarunkowo zgłosić się do lekarza. Widocznymi objawami charakteryzującymi zapalenie są widoczne zaczerwienienia oraz uczucie ogólnego rozbicia i dreszcze. Zazwyczaj również zapaleniom towarzyszą bóle głowy, gorączka oraz bóle kostne.

Częstym zjawiskiem, które dosięga karmiące mamy jest tak zwany kryzys laktacyjny. Jest to zjawisko występujące zazwyczaj ok. 3 i 6 tygodnia karmienia. Podczas tych okresów dochodzi zazwyczaj do mięknięcia piersi i niskiego poziomu pokarmu. Podczas tych okresów wiele niedoświadczonych matek zaczyna dokarmiać swoje dzieci, gdyż sądzi, że niedostatecznie syci swe dziecko. Należy więc pamiętać, że gdy wystąpi kryzys  laktacyjny należy częściej przystawiać maluszka do piersi i dużo odpoczywać, a pokarm wróci szybko.