Ważny dokument – karta ciąży - https://meblowanie.com.pl/

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa kiedy lekarz potwierdzi ciąże od razu założy nam kartę ciąży. Jest to dokument, który pozostaje nie w lekarskiej kartotece, a zostaje udostępniony przyszłym mamom. To niepozorny wydawałoby się dokument, jednak w istocie bardzo ważny. Koniecznie musimy o nim pamiętać podczas każdorazowej wizyty kontrolnej, ponieważ lekarz wpisuje do niego wszelkie niezbędne informacje dotyczące przebiegu ciąży. Najlepiej nosić ten dokument przez całą ciążę w torebce. Wówczas nawet podczas nieplanowanej wizyty u lekarza, kiedy pojawią się jakieś komplikacje i liczy się czas przyjmujący nas lekarz ma pełny obraz odnośnie stanu płodu i naszego i w szybki sposób jest w stanie zweryfikować wszelkie niezbędne dane. Tym bardziej, że z kartą ciąży powinniśmy się udawać nie tylko do ginekologa, ale także do innych specjalistów np. okulisty. Ten ostatni również powinien wpisać do karty ciąży daną wizytę oraz wszelkie uwagi i zalecenia.

Podstawowe dane

Pierwsza strona karty ciąży to przede wszystkim nasze dane osobowe a więc imię, nazwisko, adres, data urodzenia oraz dane dotyczące samej ciąży. Tam również znajdziemy informacje odnośnie ostatniej miesiączki oraz planowanego terminu porodu. Znajduje się tam jeszcze jedna bardzo ważna informacja, która ma szczególne znacznie w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia życia ciężarnej czy krwotoku, a mianowicie grupa krwi. Grupa krwi jest wpisywana nie na zasadzie ustnej deklaracji kobiety, ale na podstawie przeprowadzonego badania. Jest to informacja bardzo istotna. Z tego powodu należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby została ona właściwie pisana i aby nie doszło do żadnych pomyłek. (Z tego powodu między innymi czynnik RH plus lub minus i wpisuje się słownie, a nie za pomocą symbolu, tak aby nie było żadnych wątpliwości).

O mamie i o dziecku

W karcie ciąży znajdziemy także informacje o dotychczasowych ciążach, ewentualnych poronieniach oraz porodach. W karcie ciąży znajdziemy sporo wiadomości nie tylko na temat samej ciężarnej (nie tylko dane osobowe ,ale również informacje o przebytych badaniach np. morfologia, badanie moczu, wynik nadania Wassermana, wynik HBs, wynik testu na obciążeni glukozą itp.), ale także na temat rozwijającego się dziecka. Znajdziemy tam przykładowo informacje dotyczące pierwszych zaobserwowanych ruchów dziecka, jak też dane oznaczone podczas kolejnych badań USG (np. wymiar pęcherzyka ciążowego, długość kości udowej, wymiar główki, długość ciemieniowo-siedzeniowa itp.)

W karcie ciąży jest odnawiana każdorazowo kolejna wizyta. Podczas tej wizyty lekarz uzupełnia dane, wpisuje tydzień ciąży, wagę kobiety, wysokość dna macicy, wyniki badań krwi i moczu, wyniki badań przeciwciał, a po wizycie na której odbywało się również USG także wspomniane wyżej informacje dotyczące rozpajającego się dziecka. Wiele tych informacji dla osoby niewtajemniczonej może być niezbyt czytelna, ponieważ zawierają się one w symbolach i niewiele mówiących laikowi parametrach. Jednak dla lekarza czy położnej, do której zgłosimy się podczas wizyty kontrolnej czy też w momencie samego porodu z pewnością będą one istotne i czytelne.