Wybór ginekologa prowadzącego ciążę

Musimy przygotować się na to, że jednym z lekarzy, którego będziemy stosunkowo często odwiedzać w czasie ciąży będzie ginekolog. Z tego powodu jeśli do tej pory umawialiśmy się na wizyty do ginekologa raczej sporadycznie, nie miałyśmy swojego stałego lekarza, wybierałyśmy pierwszego lepszego ginekologa dostępnego w przychodni bądź też po prostu nie jesteśmy zadowolone z podejścia swojego dotychczasowego lekarza najwyższy czas poszukać dobrego ginekologa. Dobrego czyli jakiego?

Kompetencja i profesjonalizm

Po pierwsze powinna być to osoba kompetentna, która posiada już doświadczenie w prowadzeniu ciąż. Ważne jest jednak aby nie popadała ona w rutynę, a podchodziła do każdej pacjentki bardzo indywidualnie i podmiotowo. Badania i zalecenia nie powinny więc ograniczać się do podstawowego szablonowego schematu, ale uwzględniać indywidualne cechy każdej pacjentki – jeśli przykładowo choruje ona lub ma skłonności do cukrzycy czy nadczynności tarczycy lub też wykonuje zawód, który umiejscawia ją w grupie ryzyka jeśli chodzi o żółtaczkę. Nie bez znaczenia jest także praktyka w szpitalu ginekologiczno-położniczym. Pomimo swoich wysokich kwalifikacji dobry ginekolog powinien także poosiadać świadomość swoich ograniczeń i w razie potrzeby odesłać kobietę do endokrynologa lub też ginekologa specjalizujące go się w prowadzeniu ciąży podwyższonego ryzyka.

Komunikacja i zaufanie

Ginekolog powinien być także osobą komunikatywna. Musi nie tylko dysponować wiedzą, ale też potrafić ja przekazać pacjentce w prosty przejrzysty i obrazowy sposób. Pacjentka powinna wyjść z jego gabinetu nie z głową pełną obcobrzmiących słów, ale z konkretnymi wiadomościami i zaleceniami najlepiej dodatkowo spisanymi na kartce. Ginekolog powinien także budzić zaufanie kobiety, na tyle aby była pewna, że może liczyć na jego pomoc i że może się do niego zwrócić w każdej dręczącej ją sprawie. Z ginekologiem rozmawiamy przecież o najbardziej intymnych sprawach naszym pożyciu seksualnym, infekcjach intymnych itp. Ważne więc abyśmy mogły mówić z nim otwarcie. Musimy także ufać mu co do trafności postawionej diagnozy czy skuteczności zaordynowanego leczenia. Przed badaniem lekarz powinien poinformować pacjentkę, jak dane badanie będzie wyglądało i czemu ono służy. Ważne jest także sam sposób przeprowadzania badania. Kobiety o wiele chętniej wybierają ginekologów delikatnych, taktownych i empatycznych. i empatycznych niż tych wyznających zasadę, że musi boleć.

Dostępność

Nawet najlepszy ginekolog jednak traci te wszystkie zalety jeśli nie będzie osobą dostępną. Ginekolog, na wizytę u którego trzeba się umawiać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem lub u którego wystaje się w godzinnych kolejkach to z pewnością dobry specjalista jednak niezbyt polecany na okres ciąży. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że w przypadku ciąży bardzo wiele problemów pojawia się z dnia na dzień czy nawet godziny na godzinę. W podbramkowej sytuacji nie możemy więc czekać aż pan doktor wróci z konferencji czy też wydzwaniać do niego bezskutecznie przez kilka dni. Okres oczekiwania na wizytę powinien być nie dłuższy niż 1-2 tygodnie, a w skrajnych, trudnych sytuacjach musimy mieć pewność, że lekarz przyjmie nas tak szybko jak to możliwe, najlepiej jeszcze tego samego dnia.