Zalety ćwiczenia jogi w ciąży

Zalety jogi można wyliczyć na jednym, długim oddechu niczym mantrę, zupełnie odwrotnie niż jej wady… których nie ma. To, że sport to zdrowie wiedzą wszyscy, a nie ma nic zdrowszego niż ćwiczenia oddechowe połączone z gimnastyką wzmacniającą całe ciało. Tą hinduską sztukę rozwoju fizycznego i duchowego może uprawiać każdy, bez względu na wiek, płeć, przebyte choroby. Także kobiety w ciąży, nawet zaawansowanej.

Ciąża jest wielkim, choć naturalnym wyzwaniem w życiu kobiety. Przez dziewięć miesięcy podczas których dziecko rozwija się w kobiecym łonie, organizm jest bardzo obciążany. Wraz ze wzrostem dziecka zwiększa się masa ciała – obciążone są stawy i kręgosłup. Także narządy wewnętrze mają nieco mniej miejsca, które zabiera rozrastająca się macica. Ich funkcjonowanie jest więc nieco ograniczone. Skóra rozciąga się jak balon, a serce obciążone jest zadaniem pompowania większej niż zazwyczaj ilości krwi. Także gruczoły produkują niesamowite ilości hormonów, kilkadziesiąt razy większe niż w przypadku normalnego cyklu miesiączkowego. Skutkują one huśtawkami humorów, które trudno okiełznać.

Oczywiście, jogę warto praktykować nie tylko w ciąży. Praktykowanie asan regularnie zapewni nam znajomość reguł tej sztuki, a i stan naszego zdrowia upewni nas przy jej zaletach. Joga przed ciążą uprawiana regularnie stabilizuje pracę całego ciała – układu kostnego i narządów wewnętrznych. Przede wszystkim wzmacnia mięśnie grzbietowe, reguluje gospodarkę hormonalną. Także skóra staje się bardziej elastyczna. Joga daje spokój ducha, uczy i daje spokój, radość, dobry, głęboki oddech.

Najlepszym stylem jogi, który można ćwiczyć podczas ciąży jest hatha yoga, łagodna i spokojna odmiana sztuki. Przygotuje stawy i kręgosłup do uciążliwego ciężaru i z pewnością ograniczy bóle pleców. Regularne ćwiczenia pomogą utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi i odciążą serce – co za tym idzie, poprawią krążenie krwi, gospodarkę hormonalną i procesy trawienne. Ćwiczenie jogi utrzyma nas w dobrej kondycji, zarówno fizycznej jak i psychicznej. Joga przygotuje nas do porodu, gdyż uelastycznia biodra i miednicę. Ćwiczenia oddechowe i krótkie seanse medytacyjne zredukują stres przed porodem i pozwolą (odrobinę) zapanować nad burzą hormonów. Ale nie wszystko dla mamy – to samo odczuwa dziecko, które podczas ćwiczeń, będzie się czuło jak w naturalnej kołysce. Co z bezpieczeństwem w zaawansowanej ciąży? Hatha joga nie jest wyścigiem na najdoskonalszy szpagat. Wykonujemy ćwiczenia na miarę własnych sił i samopoczucia, a o ile ćwiczenia są dokładne to odległość skłonu nie zmieni pozytywnego skutku.

I na koniec nie trzeba dodawać, że ćwiczenie oddechu i uelastycznione ciało dają samoistnie gwarancję łatwiejszego porodu. Nie należy przestawiać ćwiczyć po rozwiązaniu, joga pozwoli nam szybciej wrócić do formy po porodzie.

Lekarze badający wpływ jogi na zdrowie zauważyli, że dzieci mam ćwiczących jogę podczas ciąży lepiej się rozwijają, są spokojniejsze, a co ciekawe, bardziej samodzielne w późniejszym życiu.